Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fryderyk Engels - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

28 lutego 1820 roku, w miejscowości Barmen, na świat przyszedł Fryderyk Engels. Jego rodzina była dość zamożna. Ojciec posiadał zakłady włókiennicze w jego rodzinnym mieście oraz w Manchesterze.

Kiedy Engels zdał egzamin maturalny, rozpoczął pracę w zakładzie swojego ojca. Od roku 1842 do roku 1844 był członkiem zarządu rodzinnej fabryki w Manchesterze. Po zakończeniu pracy na tym stanowisku, Engels wyruszył w podróż do Paryża. Jak się okazało, był to bardzo ważny moment w jego życiu. Podczas pobytu za granicą poznał Karola Marksa. Odtąd Marks i Engels byli nie tylko ze sobą zaprzyjaźnieni, ale również razem opracowywali nowe teorie naukowe. Efektem ich pierwszego roku znajomości był traktat zatytułowany „Święta rodzina, krytyka krytycznej krytyki”. Rok później mężczyźni wyjechali razem do Brukseli. W roku 1847 ideolog założył Związek Komunistyczny.

Do roku 1849 Engels był w redakcji czasopisma „Neue Rheinische Zeitung”. W tym czasie miało miejsce powstanie badeńskie. W związku z tymi wydarzeniami Fryderyk był zmuszony wyjechać do Anglii. Zamieszkał ponownie w Manchesterze. Przebywał tam od roku 1856 do 1869. Później osiadł w Londynie, gdzie od 1870 r. pisał dla gazet.

Engels angażował się w sprawy...

Podobne wypracowania