Fryderyk Engels - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
28 lutego 1820 roku, w miejscowości Barmen, na świat przyszedł Fryderyk Engels. Jego rodzina była dość zamożna. Ojciec posiadał zakłady włókiennicze w jego rodzinnym mieście oraz w Manchesterze.
Kiedy Engels zdał egzamin maturalny, rozpoczął pracę w zakładzie swojego ojca. Od roku 1842 do roku 1844 był członkiem zarządu rodzinnej fabryki w Manchesterze. Po zakończeniu pracy na tym stanowisku, Engels wyruszył w podróż do Paryża. Jak się okazało, był to bardzo ważny moment w jego życiu. Podczas pobytu za granicą poznał Karola Marksa. Odtąd Marks i Engels byli nie tylko ze sobą zaprzyjaźnieni, ale również razem opracowywali nowe teorie naukowe. Efektem ich pierwszego roku znajomości był traktat zatytułowany „Święta rodzina, krytyka krytycznej krytyki”. Rok później mężczyźni wyjechali razem do Brukseli. W roku 1847 ideolog założył Związek Komunistyczny.
Do roku 1849 Engels był w redakcji czasopisma „Neue Rheinische Zeitung”. W tym czasie miało miejsce powstanie badeńskie. W związku z tymi wydarzeniami Fryderyk był zmuszony wyjechać do Anglii. Zamieszkał ponownie w Manchesterze. Przebywał tam od roku 1856 do 1869. Później osiadł w Londynie, gdzie od 1870 r. pisał dla gazet.
Engels angażował się w sprawy warstw najuboższych. Szczególnie ważne były dla niego warunki, w jakich żył proletariat. Istotnym wydarzeniem było założenie I Międzynarodówki. Miało to miejsce w roku 1864. II Międzynarodówka zawiązała się w roku 1889. Wtedy to Engels i Marks stworzyli „Manifest Komunistyczny”. Zaznaczyć trzeba, że filozof z Barmen potępiał kapitalizm, a za idealny ustrój uważał komunizm. Jednakże założenia, jakimi się kierował, ustalając założenia takiej formy społeczeństwa, nie zostały później wykorzystane w taki sposób, w jaki chciał tego Engels i Marks. Państwo, o jakim pisał, bliższe było utopii niźli realnemu aparatowi państwowemu. Jego założenia pozostały w sferze ideologii, która później, co prawda, została wykorzystana, ale nie w takiej formie, w jakiej stworzył ją uczony.
Fryderyk Engels zasłynął jako twórca pojęcia materializmu dialektycznego i historycznego. Jest autorem takich dzieł jak: „Położenie klasy robotniczej w Anglii”, „Rozwój socjalizmu od utopii do nauki”, „Pochodzenie rodziny, własności prywatnej i państwa”, a także „Dialektyki przyrody” czy „Zasad komunizmu”.
Socjolog i filozof, bardzo bliski współpracownik Karola Marksa, zmarł 5 sierpnia 1895 roku w Londynie.
Podobne wypracowania do Fryderyk Engels - biografia, życiorys
- Franz Schubert - biografia, życiorys
- Sarmatyzm w Polsce - szlachecka wizja państwa
- Ignacy Paderewski - biografia, życiorys
- Rewolucja francuska - Dyktatura jakobinów - rządy Robespierre'a
- Jugosławia po śmierci Josipa Broz-Tity
- Zygmunt Stary - biografia, życiorys
- Cesarstwo Bizantyjskie - zmiany terytorium
- Bogowie rzymscy
- Reformy Klejstenesa
- Ante Pavelić - biografia, działalność
- Krucjata ludowa - klęska krucjaty ludowej
- Trójkąt Weimarski - powołanie, cele
- Walki o granice zachodnie Polski po I wojnie światowej - Wielkopolska - powstanie wielkopolskie
- Uniwersał połaniecki - skutki
- Fronda parlamentarna we Francji w XVII wieku
- Jan Gutenberg - wynalezienie druku - data, opis wynalazku
- Dziwna wojna - Sitzkrieg
- Oskar Kolberg - biografia, życiorys
- Ludwik Pasteur - biografia, życiorys
- Początki i rozwój filozofii w starożytności - Filozofia Wschodu - filozofia chińska, indyjska, zoroastryzm