Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ante Pavelić - biografia, działalność

faszyzm, biografia, II wojna światowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ante Pavelić urodził się w roku 1889, zmarł w roku 1959,  jego postać znana jest zwłaszcza z faktu założenia organizacji ustaszy w roku 1929. Za pierwszy cel postawiono sobie niepodległość Chorwacji, przy jednoczesnym stworzeniu jednolitego państwa, w duchu narodowego katolicyzmu.

Pierwszym działaniem, którego był współinicjatorem, a które odbiło się szerokim echem, był zamach, przeprowadzony w 1934 roku. W jego to wyniku zginął król jugosłowiański, Aleksander I oraz francuski minister spraw zagranicznych. Był także odpowiedzialny za inne zamachy bombowe.

Pavelić działał już przed rokiem 1929 na terenie Królestwa SHS (Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców, powstałe w roku 1918, po rozpadzie Austro-Węgier, w roku 1929 otrzymało oficjalną nazwę: Jugosławia), a po tym roku poza jego granicami. Rok 1929 oznaczał przejęcie dyktatorskiej władzy przez Aleksandra I, który jednocześnie zakazał istnienia opozycyjnych partii. Organizację ustaszy założył więc Ante Pavelić we Włoszech.

Od roku 1941 stał na czele Niepodległego Państwa Chorwackiego, starając się utrzymywać dobre stosunki z Watykanem. Państwo chorwackie ściśle współpracowało z Hitlerem, Pavelić nie był uznawany więc jako...

Podobne wypracowania