Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Stary - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zygmunt I Stary urodził się 1 stycznia 1467 w Kozienicach, jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Był przedostatnim władcą z dynastii Jagiellonów.

Nim zasiadł na tronie, sprawował władzę nad ziemiami należącymi do swojego brata – Władysława II Jagiellończyka. Pod jego panowaniem znajdowały się Księstwa Głogowskie i Opatowskie, a także Śląsk i Łużyce Dolne. Królem Zygmunt stary został wybrany na Sejmie w Piotrkowie, który odbył się 8 grudnia 1506 roku. W roku następnym, 24 stycznia odbyła się jego koronacja. Uroczystość odbyła się na Wawelu, a przewodniczył jej biskup Andrzej Boryszewski.

Rządy Zygmunta Starego były dobrym okresem dla Polski. Król potrafił zarządzać krajem. Choć nie był zwolennikiem rządów parlamentarnych, razem ze swoimi ministrami i doradcami starał się znaleźć najlepsze rozwiązanie problemów, które trapiły kraj. Przede wszystkim reformy przez niego przeprowadzane dotyczyły skarbu państwa. Zadłużona Polska musiała przezwyciężyć kryzys. Oczywiście niemożliwe było, aby w trakcie panowania jeden władca naprawił szkody wyrządzone przez wielu swoich poprzedników. Niemniej jednak Polska za czasów panowania Zygmunta I otrząsnęła się częściowo z kryzysu, choć niezupełnie....

Podobne wypracowania