Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja francuska - Dyktatura jakobinów - rządy Robespierre'a

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po straceniu króla, podczas Rewolucji Francuskiej powstała koalicja antyfrancuska, zorganizowana przez niemalże wszystkie mocarstwa europejskie. W tym samym czasie wybuchło powstanie chłopskie w Wandei. Przyczyną wybuchu powstania było zagrożenie tradycyjnych wartości religijnych przez rewolucję. Zaczęły się prześladowania religijne. W konwencie na prawicy znajdowali się żyrondyści, z kolei lewicę reprezentowali jakobini i grupa kordelierów.

Jakobini byli radykalnym odłamem, żądali w Konwencie zwiększenia represji wobec wrogów republiki, których upatrywali w zwolennikach króla tzw. rojalistów i wszelkiego rodzaju zwolennikach starego porządku. Jako pierwszych stracono żyrondystów. Po rozgromieniu prawicy jakobini wyeliminowali przywódców sankiulockich oraz konkurencyjną grupę kordelierów Dantona.

Na czele klubu jakobinów stanął Robespierre, który wykorzystywał poparcie mas ludowych. Robespierre, który wykorzystywał lud, musiał płacić za poparcie realizacją żądań tłumu. W czerwcu 1793 r. uchwalono nową konstytucję pod czujnym okiem jakobinów. Po raz pierwszy w Europie pojawiło się prawo wyborcze, wprowadzono regulacje oświatowe, pracę i opiekę społeczną. Sytuacja wojenna...

Podobne wypracowania