Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Król Jan I - Jan bez Ziemi - sylwetka postaci, charakterystyka rządów

Jan I, Jan bez Ziemi, Plantageneci, dynastia Plantagenetów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan I, bardziej znany jako Jan bez Ziemi, urodził się w roku 1167 w Oksfordzie i był piątym synem angielskiego króla Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. Jego przydomek związany był z brakiem nadania mu przez ojca określonego władztwa, które otrzymali za to wszyscy jego bracia.

Po osiągnięciu wieku dorosłego Jan wielokrotnie spiskował przeciwko swoim braciom, którzy w kolejce do tronu znajdowali się zdecydowanie przed nim. W roku 1185, po porażce w sporze z jednym ze swoich braci – Ryszardem I Lwie Serce o władzę w Akwitanii – Jan wyjechał do Irlandii, gdzie pomimo braku dobrych stosunków z jej mieszkańcami, objął nieformalnie władzę. Wkrótce potem dowiedział się jednak o śmierci jednego ze swoich kontrkandydatów do tronu angielskiego, brata Gotfryda, i postanowił pozostać w Anglii.

W roku 1189 zmarł sędziwy król Henryk II Plantagenet, a na jego następcę wybrany został Ryszard I. Jednak nowy król większą uwagę niż do spraw wewnętrznych przywiązywał do prowadzenia wojen i udziału w ruchu krucjatowym, któremu poniekąd poświęcił całe swoje życie. Jednocześnie zaniedbana pod jego rządami Anglia przeżywała ciężki okres kryzysu i stagnacji, ponieważ na potrzeby m.in. wypraw do Ziemi...

Podobne wypracowania