Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franz Schubert - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Franz Peter Schubert to znany i ceniony kompozytor austriacki. Urodził się 31 stycznia 1797 roku w Himmelpfortgrund. Uznawany jest za prekursora romantyzmu w muzyce.

Jego rodzina była bardzo uboga. Franz Peter miał trzynaścioro rodzeństwa. Jego pierwszym nauczycielem muzyki był jego ojciec. W wieku siedmiu lat oddano go pod opiekę Holzera, który był organistą i, który miał udzielać młodemu Schubertowi lekcji muzyki. Młodzieniec był bardzo utalentowany i otrzymał stypendium kapeli chłopięcej w Konwikcie Cesarsko-Królewskim w Wiedniu, gdzie śpiewał przez pięć lat.

Następnie uczył się kompozycji u Antonio Salieriego. Od dziewiętnastego roku życia pracował jako pedagog. Pomagał w ten sposób rodzinie i jednocześnie unikał wojska. Nie był jednak stworzony do bycia nauczycielem muzyki.

W swoich kompozycjach inspirował się twórczością Goethego. W 1818 roku młody Schubert zrezygnował ze swojej posady nauczyciela aby spełnić swoje marzenia i realizować się jako kompozytor. Było to dosyć trudne, ponieważ nie posiadał żadnego źródła dochodów. Na szczęście miał wielu przyjaciół, którzy podziwiali jego talent i wspomagali go finansowo. W późniejszym czasie Franz Peter udzielał prywatnych lekcji muzyki...

Podobne wypracowania