Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franz Schubert - biografia, życiorys

Franz Peter Schubert to znany i ceniony kompozytor austriacki. Urodził się 31 stycznia 1797 roku w Himmelpfortgrund. Uznawany jest za prekursora romantyzmu w muzyce.

Jego rodzina była bardzo uboga. Franz Peter miał trzynaścioro rodzeństwa. Jego pierwszym nauczycielem muzyki był jego ojciec. W wieku siedmiu lat oddano go pod opiekę Holzera, który był organistą i, który miał udzielać młodemu Schubertowi lekcji muzyki. Młodzieniec był bardzo utalentowany i otrzymał stypendium kapeli chłopięcej w Konwikcie Cesarsko-Królewskim w Wiedniu, gdzie śpiewał przez pięć lat.

Następnie uczył się kompozycji u Antonio Salieriego. Od dziewiętnastego roku życia pracował jako pedagog. Pomagał w ten sposób rodzinie i jednocześnie unikał wojska. Nie był jednak stworzony do bycia nauczycielem muzyki.

W swoich kompozycjach inspirował się twórczością Goethego. W 1818 roku młody Schubert zrezygnował ze swojej posady nauczyciela aby spełnić swoje marzenia i realizować się jako kompozytor. Było to dosyć trudne, ponieważ nie posiadał żadnego źródła dochodów. Na szczęście miał wielu przyjaciół, którzy podziwiali jego talent i wspomagali go finansowo. W późniejszym czasie Franz Peter udzielał prywatnych lekcji muzyki córkom księcia Esterházego.

Wiele mówiło się wówczas o wieczorkach muzycznych organizowanych przez przyjaciół Schuberta w ich domach lub kawiarniach, na których kompozytor prezentował swojątwórczość. Był znany wśród niedużej grupy miłośników muzyki jako król kawiarnianych i domowych spotkań.

W roku 1823, Schubert zaraził się w domu publicznym chorobą weneryczną. Leczono go rtęcią, co nie tylko nie przyniosło poprawy, ale znacznie osłabiło jego organizm. Na domiar złego nastąpił u kompozytora nawrót depresji, która nawiedzała go przez całe życie. Zmarł 19 listopada 1828 roku w Wiedniu nie doceniony przez elity, i bez wielkich sukcesów. Doceniony został długo po swojej śmierci, której przyczyną był tyfus brzuszny.

Podobne wypracowania do Franz Schubert - biografia, życiorys