Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jugosławia po śmierci Josipa Broz-Tity

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Josip Broz Tito zmarł 4 maja 1980 r. w Lublanie, był przywódcą socjalistycznej Jugosławii. Po śmierci Tity w latach 1980-1990 nastąpił wzrost tendencji autorytarnych i dyktatorskich.

Narastał również kryzys gospodarczy i upadek bloku sowieckiego. Zaczeto obawiać się wzrostu potęgi Serbów, którzy od dawna odgrywali w Jugosławii ogromną rolę. Rozpoczął się proces rozwoju świadomości narodowej w nacjach jugosłowiańskich. Nastąpiła era nacjonalizmu. W 1986 r. przewodniczącym Związku Komunistów w Serbii został Slobodan Milośević, który później w 1989 r. został prezydentem Serbii. Rozpoczęła się era serbskiego nacjonalizmu. Milośević dążył do wzmocnienia pozycji Serbów na terenach Jugosławii. Zniósł w 1990 r. autonomię Wojewodiny i Kosowa.

W 1989 r. Jugosławia uległa nacjonalistycznym aspiracjom wszystkich grup etnicznych w tym rejonie. Rozpoczął się powolny rozpad Jugosławii. Jugosławia składała się z sześc republik i dwóch prowincji - Bosnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia, Czarnogóra, Serbia i Słowenia, dwie prowincje - Kosowo i Wojewodina. Po śmierci Tity Jugosławia pogrążyła się w głębokim kryzysie. Pojawiły się problemy narodowościowe, polityczne i etniczne. W 1991 r. doszło do proklamowania...

Podobne wypracowania