Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik XI - panowanie i jego sukcesy na arenie międzynarodowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W średniowieczu Francja nie była silnym, jednolitym i scentralizowanym państwem, a jedynie luźnym związkiem autonomicznych księstw i hrabstw, jedynie formalnie pozostających lennikami korony francuskiej. Król sprawował bezpośrednią władzę jedynie nad tzw. domeną, czyli niewielkim terytorium w centralnej części państwa. Twórcami nowożytnej potęgi i mocarstwowej wręcz pozycji państwa francuskiego byli królowie Karol VII oraz jego syn Ludwik XI, którym to udało się przezwyciężyć zewnętrzne trudności oraz trwale zjednoczyć większość rdzennie francuskich ziem w jeden organizm państwowy.

Ludwik XI został królem Francji w roku 1461 i od razu rozpoczął wewnętrzną konsolidację swojego państwa, wprowadzając m. in. pionierską stałą pocztę oraz skupiając się na przeprowadzeniu szeregu reform usprawniających administrację i finanse państwa. Niezadowoleni z jego polityki możnowładcy i wielcy książęta feudalni zawiązali przeciwko Ludwikowi XI tzw. Ligę Dobra Publicznego, która ostatecznie odniosła nad królem zwycięstwo na polu bitwy, przez co musiał on zgodzić się na szereg ustępstw tj. tymczasowa utrata Normandii, rozluźnienie więzów z Bretanią oraz utrata Pikardii na rzecz Burgundii. Wkrótce jednak dzięki umiejętnie prowadzonej...

Podobne wypracowania