Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Walki o granice zachodnie Polski po I wojnie światowej - Wielkopolska - powstanie wielkopolskie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

I wojna światowa była dla Polaków okazją do uczestniczenia w walkach, które mogły przyczynić się do odzyskania przez ich ojczyznę niepodległości. Co więcej, owe walki mogły mieć istotne znaczenie w kształtowaniu granic przyszłego państwa polskiego. Dlatego też bardzo ważna była wzmożona aktywność Polaków na różnych frontach, w różnych częściach dawnej Rzeczypospolitej.

Jedną z ważniejszych kwestii dla Polski była walka o Wielkopolskę, która stanowiła bardzo ważny człon zarówno państwowości polskiej, jak i pruskiej. Dla tych pierwszych, Wielkopolska miała bardzo istotne znaczenie historyczne, wszak od dawien dawna była ona integralną częścią Polski. Tutaj zresztą znajdowała się jej pierwsza stolica - Gniezno, stąd też pochodziło plemię, które miało w przyszłości utworzyć państwo zwane Polską. Historycznie Wielkopolska silnie obstawała przy Rzeczypospolitej. Dla Prus, Wielkopolska miała znaczenie przede wszystkim strategiczne, a mniej historyczne. Wielkopolska była wszak doskonałym połączeniem Prus właściwych z Prusami Wschodnimi, wszak pas Pomorza mógł się okazać zbyt wąski przy połączeniu owych krain. Zresztą Wielkopolska była też bardzo dobrze rozwinięta gospodarczo, więc był to całkiem przyzwoity kąsek nawet...

Podobne wypracowania