Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Oskar Kolberg - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 roku w Przysusze. Przyszedł na świat w inteligenckiej rodzinie, dla której niezwykle ważne były tradycje kulturalne.

Już od najmłodszych lat Kolberg miał do czynienia ze znanymi osobistościami ówczesnej Polski. Jego rodzicie mieli wielu sławnych przyjaciół. Mały Oskar poznał wówczas między innymi: Bogusława Lindego, Mikołaja Chopina czy też Kazimierza Brodzińskiego. Miał liczne zainteresowania, kochał muzykę, historię, ekonomię oraz etnografię. Swoje pierwsze nauki pobierał w warszawskim liceum. Następnie udał się do Berlina, gdzie studiował w Akademii Handlowej. Jednocześnie uczył się muzyki, która była jedną z największych jego pasji. Wszechstronne wykształcenie i zainteresowania opłaciły się w dorosłym życiu. Pełnił wiele funkcji społecznych, pracował między innymi jako nauczyciel muzyki, urzędnik oraz księgowy. Spełniając się na tak różnych stanowiskach, nigdy nie zapominał o ukochanej muzyce i poświęcał się komponowaniu. Do jego najbardziej popularnych utworów muzycznych należą: „Król pasterzy”, „Wiesław” czy też „Janek spod Ojcowa”. Teksty do jego dzieł pisali znakomici artyści ówczesnej epoki, tacy jak: Teofil Lenartowicz i Seweryna...

Podobne wypracowania