Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolszewicko-niemiecki traktat brzeski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Faktem jest, że Lenin zawsze należał do zdeklarowanych przeciwników I wojny światowej. Bolszewicy w przeciwieństwie do zachodnioeuropejskiej socjaldemokracji nigdy nie porzucili idei powszechnej rewolucji, więc mieli „moralne” prawo do krytyki swoich współtowarzyszy z II Międzynarodówki. Pacyfistyczny głos Lenina, który do tej pory traktowany był jako jeden z wielu lewicowych radykałów, przyczynił się do jego kolejnych sukcesów. Tym niemniej głównymi przyczynami wydania „Dekretu o pokoju” po dojściu bolszewików do władzy, nie były kwestie natury ideologicznej. Wyłączenie Rosji z wojny było konieczne dla utrzymania władzy w rozpadającym się, otoczonym ze wszystkich stron kraju. Puczyści dysponowali bowiem zbył małą i słabo zorganizowana armią, aby swe problemy rozwiązywać na polach bitew. Niemcom, rzecz jasna, również zależało na rozmowach. Wiedzieli, że to oni będą dyktować warunki, a następnie możliwe stanie się przerzucanie swych sił na front zachodni.  5 grudnia 1917 roku ogłoszono zawieszenie broni, konferencja odbyć się miała dwa tygodnie później.

W konferencji obradującej w Brześciu nad Bugiem delegacji rosyjskiej przewodniczył Lew Trocki (żądał „pokoju bez aneksji...

Podobne wypracowania