Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrystianizacja Słowian

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wspólnota ludów, nazywana do niedawna słowiańskimi (o tym, czy można mówić o Słowianach w kontekście, jaki znamy z dotychczasowej literatury, toczy się ostatnio dyskusja; na potrzeby niniejszej pracy przyjęto używać terminu „Słowianie” w jego dotychczasowym znaczeniu), graniczyła z potężnymi chrześcijańskimi państwami z jednej, a wojowniczymi koczownikami z drugiej strony. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później, Słowianie musieli zdecydowanie się na wsparcie któregoś z sąsiadów. Ostatecznie, przeważyła opcja pro-chrześcijańska.

Jednym z pierwszych państw słowiańskich była Karantania (tereny dzisiejszej Austrii i Słowenii), powstała około VII w. n.e. W VIII wieku. Karantianie toczyli zacięte boje z Awarami, w których wspomogli ich Frankowie. To właśnie Frankowie, narzuciwszy Słowianom swoją zwierzchność, doprowadzili do chrztu Kakacjusza, a za jego sprawą także całego państwa. Liczne powstania pogan doprowadziły wreszcie do upadku Karantanii i włączenia jej w obręb kraju Franków.

Zacięta rywalizacja między łacinnikami i wschodnimi Bizantyjczykami doprowadziła do chrystianizacji Chorwacji (w tradycji łacińskiej) i Dalmacji (w tradycji Kościoła Wschodniego). W strefie wpływów Bizancjum pozostawała...

Podobne wypracowania