Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reformy Juliusza Cezara

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Już po zawarciu I triumwiratu w 60 r. p.n.e. Cezar przeforsował ważną reformę agrarną. Regulowała ona sposób nadawania ziemi na własność weteranom i zasłużonym obywatelom oraz uniemożliwiała przeprowadzanie przymusowego, nagminnie praktykowanego przez bogaczy, wykupu ziem. Dokończył ją już jako samodzielny władca po pokonaniu Pompejusza, ukrócając rozrzutne rozdawanie zboża najbiedniejszym i regulując zasady użytkowania ziemi.

Biednych plebejuszy (ze wsi) oraz ubogi proletariat miejski przesiedlił do nowych prowincji, realizując przy okazji dwa cele: pozbycie się potencjalnych inicjatorów buntu, którzy nie przynosili Rzymowi korzyści swoją pracą oraz przyspieszenie romanizacji odległych ziem przez napływ italskich osadników.

Polityka związana z zarządzaniem prowincjami stanowiła ważny punkt reform. Od czasów Cezara podatki z prowincji zbierało bezpośrednio państwo, co zakończyło czas nadużyć i rabunkowej działalności namiestników, mianowanych teraz tylko na dwa lata. Akcja romanizowania podbitych ziem przebiegała dzięki wspomnianym przesiedleniom, nadaniom ziemskim dla weteranów oraz dzięki ogłoszeniu wolnych mieszkańców prowincji pełnoprawnymi obywatelami Rzymu, co umożliwiło im ubieganie się o ważne urzędy...

Podobne wypracowania