Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Czochralski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zapewne niejedna osoba słysząc nazwisko Jana Czochralskiego, nie wiedziałaby, z jaką dziedziną wiedzy go połączyć. A prawdą jest, iż bez odkryć tego genialnego badacza i naukowca nasze życie z pewnością miałoby teraz inny kształt. Niejedna osoba zdumiałaby się słysząc, do czego wykorzystuje się dziś metodę Czochralskiego i jaki związek z tą całą historią mają kryształki krzemu. Dzięki Czochralskiemu możliwa jest dziś bowiem produkcja m.in. mikroprocesorów.

Urodzony w 1885 roku w Kcyni na Puławach, podobno od zawsze chciał się zajmować chemią. Niestety poddany woli ojca oraz ze względu na trudną sytuacją rodzinną (miał dziewięcioro rodzeństwa) kształcił się na nauczyciela. Jednak oceny maturalne nie były dla młodego Czochralskiego zadowalające, dlatego postanowił on w ogóle nie odbierać świadectwa. Fakt ten spowodował, iż nigdzie nie mógł znaleźć konkretnej pracy, każdy pracodawca uważał młodzieńca za niewykształconego. Czochralski postanowił więc wyjechać do Berlina, co stało się w 1904 roku. Udało mu się tam zatrudnić u pewnego aptekarza, który nauczył młodego naukowca podstaw farmacji, a także chemii oraz materiałoznawstwa. Miał kontakt nie tylko z chemikaliami. Nauczył się, jak przyrządzać rozmaite lekarstwa z ziół i innych roślin,...

Podobne wypracowania