Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Magdalena Abakanowicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Magdalena Abakanowicz, polska rzeźbiarka światowej sławy, przyszła na świat 20 czerwca 1930 roku we wsi Falenty położonej w województwie mazowieckim. Pochodzi z arystokratycznej rodziny o polsko-rosyjskich korzeniach. Jej ojcem jest Konstanty Abakanowicz, który po rewolucji październikowej opuścił Rosję, matką – Helena Domaszowska Abakanowicz. Magdalena urodziła się zamiast wyczekiwanego chłopca, co wprawiało ją zawsze w poczucie winy i zakłopotania.

Abakanowicz uczęszczała do liceum w Tczewie niedaleko Gdańska (lata 1945–1947), gdzie jej rodzina przeprowadziła się po wojnie. Dodatkowo kształciła się dwa lata w Gdyni w Liceum Sztuk Plastycznych. Po skończeniu szkoły w 1949 roku, studiowała w PWSSP w Sopocie. Edukację artystyczną kontynuowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ukończywszy ją w 1954 roku. Od 1979 roku objęła profesurę w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, a od 1965 roku przez dwadzieścia pięć lat była tam pedagogiem. W 2006 roku została mianowana członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Nauczała także na Uniwersytecie kalifornijskim w Los Angeles.

Działalność artystyczną rozpoczęła po ukończeniu studiów. Jako miejsce poczynań twórczych wybrała wyniszczoną...

Podobne wypracowania