Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustave Moreau - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gustave Moreau był francuskim malarzem żyjącym w XIX wieku. Ten artysta znany jest jako jeden z czołowych przedstawicieli symbolizmu. Urodził się w 1826 roku w Paryżu. Kunszt artystyczny doskonalił w stolicy Francji oraz we Włoszech. Po ukończeniu edukacji osiedlił się w Paryżu, w którym pozostał do końca swojego życia. Artysta brał aktywny udział w życiu kulturalnym miasta, uczestniczył w salonach sztuki, wystawiał swoje dzieła. Co niespotykane na szeroką skalę, malarz nie miał w zwyczaju sprzedawać swoich obrazów.

Tematyka obrazów Moreau jest zaczerpnięta z literatury – główne źródło inspiracji dla malarza stanowiła Biblia oraz mitologia. To zapożyczone z tych dzieł motywy oraz postacie pojawiają się najczęściej na płótnach artysty. Początkowe obrazy to „Pieśń nad Pieśniami” z 1853 r. czy „Ateńczycy rzuceni na pastwę Minotaura” z 1856 r. Dzieła Moreau emanują mrocznym nastrojem, który jest źródłem tajemniczości oraz niepokoju wypływającego z nich. Jednocześnie obrazy epatują  mistycyzmem i zmysłowością. Wymieniając niektóre z dzieł tego artysty, należy wskazać: „Edyp i sfinks” (z 1864), „Orfeusz”, „Europa i byk” (1869), „Kwiat mistyczny” ...

Podobne wypracowania