Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustave Moreau - biografia, życiorys

Gustave Moreau był francuskim malarzem żyjącym w XIX wieku. Ten artysta znany jest jako jeden z czołowych przedstawicieli symbolizmu. Urodził się w 1826 roku w Paryżu. Kunszt artystyczny doskonalił w stolicy Francji oraz we Włoszech. Po ukończeniu edukacji osiedlił się w Paryżu, w którym pozostał do końca swojego życia. Artysta brał aktywny udział w życiu kulturalnym miasta, uczestniczył w salonach sztuki, wystawiał swoje dzieła. Co niespotykane na szeroką skalę, malarz nie miał w zwyczaju sprzedawać swoich obrazów.

Tematyka obrazów Moreau jest zaczerpnięta z literatury – główne źródło inspiracji dla malarza stanowiła Biblia oraz mitologia. To zapożyczone z tych dzieł motywy oraz postacie pojawiają się najczęściej na płótnach artysty. Początkowe obrazy to „Pieśń nad Pieśniami” z 1853 r. czy „Ateńczycy rzuceni na pastwę Minotaura” z 1856 r. Dzieła Moreau emanują mrocznym nastrojem, który jest źródłem tajemniczości oraz niepokoju wypływającego z nich. Jednocześnie obrazy epatują  mistycyzmem i zmysłowością. Wymieniając niektóre z dzieł tego artysty, należy wskazać: „Edyp i sfinks” (z 1864), „Orfeusz”, „Europa i byk” (1869), „Kwiat mistyczny”  czy „Zjawę”.

Twórczość Gustave'a Moreau stanowiła inspirację dla nabistów. Ta grupa artystyczna została stworzona we Francji pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku przez Paula Serusiera. Zgromadzeni w niej artyści negowali zasady malarstwa akademickiego, w ogłoszonym przez nich manifeście zakładali, że rzeczywistość przedstawiana przez sztukę jest podwójnie zdeformowana: zarówno przez indywidualizm twórcy, jak i artystyczne poszukiwania zdeterminowane daną epoką.

Obrazy Gustave'a Moreau są bardzo efektowne, wyróżnia je przepych, barwny koloryt, a przede wszystkim nastrojowość i mistycyzm. Zakodowane w obrazach znaczenia konotują skojarzenia z toposami zaczerpniętymi z literatury. Dzieła artysty stanowiły inspirację dla symbolistów.

W roku 1892 Moreau rozpoczyna prowadzenie wykładów na uczelni Beaux-Art. Wkrótce po tym przekształca swój dom w galerię sztuki, zwaną odtąd Musee Gustave Moreau. Malarz umiera w Paryżu w 1898 roku.

Podobne wypracowania do Gustave Moreau - biografia, życiorys