Gustave Moreau - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Gustave Moreau był francuskim malarzem żyjącym w XIX wieku. Ten artysta znany jest jako jeden z czołowych przedstawicieli symbolizmu. Urodził się w 1826 roku w Paryżu. Kunszt artystyczny doskonalił w stolicy Francji oraz we Włoszech. Po ukończeniu edukacji osiedlił się w Paryżu, w którym pozostał do końca swojego życia. Artysta brał aktywny udział w życiu kulturalnym miasta, uczestniczył w salonach sztuki, wystawiał swoje dzieła. Co niespotykane na szeroką skalę, malarz nie miał w zwyczaju sprzedawać swoich obrazów.
Tematyka obrazów Moreau jest zaczerpnięta z literatury – główne źródło inspiracji dla malarza stanowiła Biblia oraz mitologia. To zapożyczone z tych dzieł motywy oraz postacie pojawiają się najczęściej na płótnach artysty. Początkowe obrazy to „Pieśń nad Pieśniami” z 1853 r. czy „Ateńczycy rzuceni na pastwę Minotaura” z 1856 r. Dzieła Moreau emanują mrocznym nastrojem, który jest źródłem tajemniczości oraz niepokoju wypływającego z nich. Jednocześnie obrazy epatują mistycyzmem i zmysłowością. Wymieniając niektóre z dzieł tego artysty, należy wskazać: „Edyp i sfinks” (z 1864), „Orfeusz”, „Europa i byk” (1869), „Kwiat mistyczny” czy „Zjawę”.
Twórczość Gustave'a Moreau stanowiła inspirację dla nabistów. Ta grupa artystyczna została stworzona we Francji pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku przez Paula Serusiera. Zgromadzeni w niej artyści negowali zasady malarstwa akademickiego, w ogłoszonym przez nich manifeście zakładali, że rzeczywistość przedstawiana przez sztukę jest podwójnie zdeformowana: zarówno przez indywidualizm twórcy, jak i artystyczne poszukiwania zdeterminowane daną epoką.
Obrazy Gustave'a Moreau są bardzo efektowne, wyróżnia je przepych, barwny koloryt, a przede wszystkim nastrojowość i mistycyzm. Zakodowane w obrazach znaczenia konotują skojarzenia z toposami zaczerpniętymi z literatury. Dzieła artysty stanowiły inspirację dla symbolistów.
W roku 1892 Moreau rozpoczyna prowadzenie wykładów na uczelni Beaux-Art. Wkrótce po tym przekształca swój dom w galerię sztuki, zwaną odtąd Musee Gustave Moreau. Malarz umiera w Paryżu w 1898 roku.
Podobne wypracowania do Gustave Moreau - biografia, życiorys
- Samuel Zborowski - sylwetka postaci. Tzw. sprawa Zborowskich - opracowanie
- Podboje Mongołów - bitwa nad Kałką
- Zjednoczenie Włoch - etapy, przyczyny, streszczenie przebiegu
- Wydarzenia w kopalni „Wujek” - 16.12.1981 r.
- Konflikt libański w latach osiemdziesiątych
- Juliusz Cezar - sylwetka postaci
- Giuseppe Arcimboldo - biografia, życiorys
- Reformy Juliusza Cezara
- Sejm Wielki - Konstytucja 3-go Maja
- Sejm pacfikacyjny (1589 r.) - Elekcja viritim - projekt zmian w procedurze elekcyjnej Jana Zamoyskiego
- Traktat ryski (1920)
- Andrzej Bobola – biografia, życiorys
- I Proletariat - Wielki Proletariat
- Życie w PRL - okres stalinowski
- Powstania chłopskie w XIV wieku - przyczyny, przebieg, skutki
- Koncyliaryzm w średniowiecznym Kościele
- Jan Czochralski - biografia, życiorys
- Powstanie węgierskie w 1956
- Wojna rosyjsko-turecka i kongres berliński - opracowanie
- Magdalena Abakanowicz - biografia, życiorys