Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Traktat ryski (1920)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Porażka pod Warszawą była równoznaczna z fiaskiem bardzo ambitnych planów bolszewików. Eksport rewolucji był wszak warunkiem jej trwania. Marzeniem Lenina było przejecie władzy w Niemczech – Rosja miał być jedynie środkiem do osiągnięcia celu. Odwrót był zatem olbrzymim ciosem dla rosyjskiej partii bolszewickiej.

Rozmowy rozejmowe rozpoczęte zostały 14 sierpnia 1920 roku w zajętym przez Rosjan Mińsku. Miejsce nie było przypadkowe. Polska delegacja po przyjeździe na miejsce została odcięta od informacji z frontu, przez co nie była świadoma o kontrofensywie Piłsudskiego. Gdy stało się jasne, że bolszewicy nie maja już szans czegokolwiek ugrać, jesienią rokowania przeniesione zostały do stolicy neutralnej Łotwy – Rygi. Tam właśnie, przedstawiciele RP (m.in. Jan Dębski, Henryk Strasburger, Leon Wasilewski), 12 października 1920 roku, podpisali rozejm kończący walkę i ustalający linię graniczną. Równocześnie rozpoczęto dyskusje na temat podpisania ostatecznego traktatu pokojowego.

Rozmowy te były o tyle trudne, że po stronie polskiej ścierały się dwie koncepcje polityki wschodniej. Endecja forsowała pomysł inkorporacji ziem wschodnich, Piłsudski opowiadał się natomiast za federacją (stworzeniem bufora bezpieczeństwa pomiędzy...

Podobne wypracowania