Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Neokonserwatyzm - definicja, założenia, poglądy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Neokonserwatyzm powstał na przełomie lat 70-80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jest to nurt społeczno-polityczny stworzony przez takich myślicieli jak Irving Kristol i Daniel Bell. Neokonserwatyzm podkreślał ogromne znaczenie patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości: ojczyzny, narodu, państwa i wiary. Moralność neokonserwatyści opierali na  religii, podkreślając jej pozytywny wpływ na kondycję duchową współczesnego człowieka.

Założeniem neokonserwatystów była ochrona starych wartości we współczesnym świecie. Sprzeciwiają się oni aborcji i związkom homoseksualnym, argumentując swoją niezgodę negatywnym wpływem tych zjawisk na dzisiejsze społeczeństwo. Próbowali przejąć władzę bardzo często powołując się na populistyczne hasła, takie jak np. obniżenie podatków czy przywrócenie kary śmierci.

Neokonserwatyści wybrali pewne zagadnienia z filozofii konserwatywnej i dokonali uwspółcześniającej syntezy. Polityczne środowisko dzisiejszych neokonserwatystów to Partia Republikańska w USA.

Neokonserwatyści, zwłaszcza tacy jak Kristol, twierdzili, że ich idea nie sprzeciwia się koncepcji państwa dobrobytu i uznali oni możliwość pewnej ingerencji państwa w gospodarkę. Wielu ze współczesnych...

Podobne wypracowania