Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Socjaldemokracja - ideologia, przedstawiciele, cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Socjaldemokracja jest ruchem lewicowym, który zaczął się kształtować po śmierci Karola Marksa. Różne szkoły marksistowskie zaczęły różnie interpretować ideę marksizmu. Socjaldemokracja jest syntezą socjalizmu i demokracji.

Socjaldemokracja odrzucała spuściznę materializmu, którą przejęły wszystkie lewicowe nurty. Zakładała równość i wolność wszystkich obywateli. Zniosła ideę walki klas, którą postulował Marks. Potępiła też komunizm, który uznała za zbrodniczy i antydemokratyczny. Odrzucała upaństwowienie gospodarki, proponowała raczej interwencjonizm i państwo opiekuńcze.

Władza i państwo musi zapewniać obywatelom wszystkie potrzeby, musi być gwarantem i ostoją dobrobytu. Państwo miało realizować politykę socjalną i społeczną. Socjaldemokraci dążą do stworzenia tzw. państwa dobrobytu. Państwo ma więc zapewniać obywatelom pokój i możliwość godziwego egzystowania. Ma dążyć do polepszenia warunków życia poprzez rozwój polityki socjalnej i polepszenia praw społecznych ubogich obywateli. Zniesiona ma być nierówność klas społecznych – socjaldemokraci podkreślają konieczność zaprowadzenia równości wszystkich obywateli, bez względu na pochodzenie. Socjaldemokracja opowiada się za bezpłatną...

Podobne wypracowania