Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Socjaldemokracja - przedstawiciele, geneza, historia rozwoju

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Socjaldemokracja jest lewicowym ruchem, którego początki sięgają czasów robotniczych. Dąży do wprowadzenia socjalizmu za pomocą demokracji. Jak każdy nurt lewicowy, socjaldemokracja jest dzieckiem marksizmu.

Współcześnie partie socjaldemokratyczne odwołują się do lewicowych wartości, jednakże zachowują demokratyczną warstwę swojego programu. Rozczarowani marksizmem, chcieli jego idee zaktualizować.

Socjaldemokraci uznają kapitalizm i ekonomię wolnego rynku, jednakże obawiają się niesprawiedliwości, jaka płynie z takiego systemu gospodarki, zwracają więc uwagę na socjalistyczne elementy polityki ekonomicznej. Podstawą programu socjaldemokracji jest idea równości, wolności i demokracja uczestnicząca. Socjaldemokracja popiera interwencjonizm państwowy, ponieważ – jak sądzi – państwo musi mieć nadzór nad gospodarką i musi sprawdzać, czy nie dochodzi do niesprawiedliwości.

Nazwa „socjaldemokracja” pochodzi od nazwy niemieckiej partii, która powstała w 1869 r. – Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej – która dążyła do wprowadzenia ustroju komunistycznego. Socjaldemokracja wywodzi się z marksizmu, jednakże od marksizmu odeszła, mimo iż początkowo wszystkie partie socjaldemokratyczne...

Podobne wypracowania