Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Trockizm - założenia, charakterystyka, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Trockizm jest ideologia społeczno-polityczna, która powstała za sprawą Lwa Trockiego, działacza bolszewickiego w ZSRR. Po śmierci Lenina po władzę w ZSRR sięgnęły dwie czołowe postaci – Trocki i Stalin.

Założenia trockizmu były jasne, podstawową zasadą była tzw. permanentna rewolucja, która stała w opozycji do stalinowskiej wizji państwa. Trocki widział możliwość budowy socjalizmu jedynie poprzez działalność międzynarodową, a więc ścisłą współpracę między krajami, które dążą do socjalizmu; dyktatura proletariatu musi mieć internacjonalistyczny charakter. Trocki przewidywał, że wybuch rewolucji w jednym kraju spowoduje wybuchy tejże rewolucji w innych państwach. Rewolucja proletariacka musi mieć poparcie w krajach kapitalistycznych, w innym wypadku nie przejdzie próby.

Trocki uważał, że działalność Lenina, który wprowadził dyktaturę partii, jest zgodna z założeniami bolszewizmu, ale jest tylko stanem przejściowym, potrzebna jest jego kontynuacja i ewolucja. Trocki opracował więc swój program i interpretację leninizmu. Był zagorzałym przeciwnikiem Stalina – według niego Stalin zbyt dużą wagę przywiązywał do biurokratyzacji, przez co idea rewolucji przestała mieć sens. Trocki obawiał się stalinowskiego totalitaryzmu...

Podobne wypracowania