Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Baskowie - terroryzm baskijski - charakterystyka

Nie udało się dokładnie ustalić pochodzenia Basków i drogi, jaką przywędrowali w okolicę Zatoki Biskajskiej. Prawdopodobnie jest to lud, który zamieszkiwał Europę jeszcze przed napływem Indoeuropejczyków i zdołał zachować własną kulturę i język (wskazuje się na pewne podobieństwa między językiem baskijskim – euskarą, a dialektami kaukaskimi). Przez szereg stuleci 

Baskowie mieli zapewniony autonomiczny charakter swojego regionu. Zmieniło się to w XIX wieku, kiedy kraj Basków podzielono na część francuską i hiszpańską, a także odebrano mu część praw zapisanych w tzw. fueros. W wyniku tych ograniczeń narodził się ruch nacjonalistyczny. W 1894 roku utworzono Nacjonalistyczną Partię Basków (PNV; EAJ). Najważniejszym jej założeniem było odzyskanie autonomii. Szybko w łonie PNV nastąpiły podziały – część członków opowiadała się za zastosowaniem metod bardziej radykalnych. Gdy w 1936 w Hiszpanii wubuchła wojna domowa, działacze partii stanęli po obydwu stronach barykad. W okresie dyktatury generała Franco Baskowie byli dyskryminowani, dlatego ruch nacjonalistyczny wzmagał się. Lata 60. i 70. przyniosły znaczny wzrost poparcia dla partii oraz wzmożenie działań. Baskijscy działacze podzielili się na kilka frakcji. 

Bardziej...

Podobne wypracowania