Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hezbollah - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

Libańsko-irańska organizacja terrorystyczna i partia polityczna - Hezbollah (arab. Partia Boga) działa na terenie Libanu od 1982 roku. Przywódcą grupy jest szejk Hassan Nasrallah, natomiast jej duchowym przywódcą Mohammed Hussein Fadlallah. Ideą przewodnią ruchu jest chęć stworzenia państwa islamskiego, które jednoczyłoby wszystkie narody arabskie. Głównym wrogiem Hezbollahu stał się Izrael, który dopuścił się zagarnięcia terenów islamskich, a także wszyscy jego sojusznicy ze świata zachodniego (m.in. Stany Zjednoczone). 

Ruch powstał w momencie okupacji południowego Libanu przez Izrael (region ten stanowił dla nowopowstałego państwa izraelskiego tzw. strefę buforową). W porozumieniu z członkami irańskiej formacji zbrojnej o nazwie Strażnicy Rewolucji, zaczęto formować szyicką partię polityczną. Ruch, wspierany finansowo przez Iran, dążył do stworzenia szyickiego państwa na terenie Libanu. Podczas I wojny libańskiej (1982-1985) Hezbollah, wraz z innymi ugrupowaniami libańskimi, dążył do usunięcia wojsk izraelskich, a także podjął walkę z międzynarodowymi siłami pokojowymi, które stacjonowały w Libanie. 

Oprócz regularnych starć z oddziałami wroga przeprowadzono kilka spektakularnych zamachów terrorystycznych. W kwietniu 1983 roku zaatakowano ambasadę Stanów Zjednoczonych w Bejrucie (63 ofiary śmiertelne), kilka miesięcy później zginęło 241 Marines podczas samobójczego zamachu na amerykańskie koszary. Wreszcie w 1985 roku dokonano ataku na kwaterę wojsk francuskich, podczas którego zabito 58 osób. Zamachów terrorystycznych nie zaprzestano również po podpisaniu porozumienia ze stroną izraelską, w 1985 roku. Kolejne lata przyniosły walki partyzanckie na południu Libanu. Celem byli oczywiście Izraelczycy, a ponadto żołnierze proizraelskiej Armii Południowego Libanu (SLA), na których dokonywano skrytobójczych zabójstw. Za spory sukces Hezbollahu uważano zlikwidowanie przywódcy SLA, generała Aql Hashema (2000), w wyniku czego z dotychczas zajmowanych terenów przygranicznych wycofały się wojska izraelskie. Wzrosła wobec tego popularność organizacji wśród Libańczyków. 

Tereny przejęte po Izraelczykach stały się regionem wyłącznych wpływów Hezbollahu, niezależnego od rządu. Dowództwo ruchu zabezpieczyło zbrojnie ten obszar przed ewentualnym atakiem Izraela - stworzono cały system fortyfikacji (bunkry, wyrzutnie rakietowe i inne). W 2006 roku na granicy izraelsko-libańskiej wybuchła II wojna libańska (wojna lipcowa). W jej wyniku prawie wszystkie oddziały izraelskie wycofały się z Libanu, a południowe rejony państwa zostały opanowane przez wojska międzynarodowej misji pokojowej i siły rządowe Libanu. Mimo zajęcia tego terenu nie zdołano dokonać rozbrojenia oddziałów Hezbollahu.

Podobne wypracowania do Hezbollah - organizacje terrorystyczne - charakterystyka