Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hezbollah - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Libańsko-irańska organizacja terrorystyczna i partia polityczna - Hezbollah (arab. Partia Boga) działa na terenie Libanu od 1982 roku. Przywódcą grupy jest szejk Hassan Nasrallah, natomiast jej duchowym przywódcą Mohammed Hussein Fadlallah. Ideą przewodnią ruchu jest chęć stworzenia państwa islamskiego, które jednoczyłoby wszystkie narody arabskie. Głównym wrogiem Hezbollahu stał się Izrael, który dopuścił się zagarnięcia terenów islamskich, a także wszyscy jego sojusznicy ze świata zachodniego (m.in. Stany Zjednoczone). 

Ruch powstał w momencie okupacji południowego Libanu przez Izrael (region ten stanowił dla nowopowstałego państwa izraelskiego tzw. strefę buforową). W porozumieniu z członkami irańskiej formacji zbrojnej o nazwie Strażnicy Rewolucji, zaczęto formować szyicką partię polityczną. Ruch, wspierany finansowo przez Iran, dążył do stworzenia szyickiego państwa na terenie Libanu. Podczas I wojny libańskiej (1982-1985) Hezbollah, wraz z innymi ugrupowaniami libańskimi, dążył do usunięcia wojsk izraelskich, a także podjął walkę z międzynarodowymi siłami pokojowymi, które stacjonowały w Libanie. 

Oprócz regularnych starć z oddziałami wroga przeprowadzono kilka spektakularnych zamachów...

Podobne wypracowania