Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hamas - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

Rok 1987 jest bardzo ważną datą w historii konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Skrajni radykałowie z Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) i członkowie Bractwa Muzułmańskiego założyli wówczas organizację zbrojną o nazwie Hamas (Islamski Ruch Oporu). To jedna z najbardziej aktywnych grup terrorystycznych zwalczających Izraelczyków (oraz Arabów, którzy są zwolennikami porozumień z Camp David z 1978 roku). Głównym Przewodniczącym został szejk Ahmed Jassin, przywódca religijny znany ze swej wcześniejszej, głównie charytatywnej, działalności. 

Podstawowe założenia Hamasu zawarte są w Karcie Islamskiego Ruchu Oporu ogłoszonej w rok po rozpoczęciu działalności. Za cel zasadniczy Hamasu uznane zostało unicestwienie państwa izrealskiego. Hamas wspierają różne państwa arabskie (przykładowo Arabia Saudyjska), które dostarczają mu odpowiednich środków finansowych. Zapis w Karcie wyraźnie wskazywał na brak zgody na jakiekolwiek pokojowe rozwiązania, dążono do likwidacji Izraelczyków. Temu służyły miały liczne ataki terrorystyczne. Kierowano je w pierwszej kolejności na Palestyńczyków, którzy weszli w porozumienie z władzami izraelskimi, a następnie na cele wojskowe wroga. Nie stroniono od porwań, morderstw czy zamachów na obiekty cywilne (głównie autobusy wiozące Izrealczyków). 

Akcje terrorystyczne przybrały charakter masowy po wydarzeniach, jakie miały miejsce w Hebronie - Baruch Goldstein, żydowski ekstremista, zastrzelił 29 Palestyńczyków modlących się w Grobowcu Patriarchów. Hamas odpowiedział serią ataków, m.in. na przystanki autobusowe i targowiska, w wyniku których śmierć poniosło wielu cywilów. Od tego momentu jedną z częstszych form walki stały się zamachy terrorystów-samobójców. Szacuje się, iż na przełomie zaledwie czterech lat (2000-2004) w zamachach zorganizowanych przez Islamski Ruchu Oporu zginęło 377 Izraelczyków. W 2007 roku udało się Hamasowi uzyskać zupełną kontrolę nad Strefą Gazy, na co Izrael odpowiedział blokadą tego terytorium i wzmożeniem środków przemocy. Do porozumienia między stronami doszło dopiero w 2008 roku - Hamas faktycznie utrzymał swoje panowanie w tym rejonie.

Oprócz ofensywy zbrojnej przeciw wrogom islamu, kładziono bardzo duży nacisk na kwestie socjalne. Starano się pomagać materialnie potrzebującym Palestyńczykom, poprzez rozdawanie żywności i środków pierwszej potrzeby, a także zaopatrywanie placówek szkolnych i szpitalnych. Dzięki działaniom charytatywnym zaskarbiono sobie poparcie wielu rodaków i zdołano przekonać ludzi do wstąpienia w szeregi Hamasu. Warty wspomnienia jest fakt, iż władze palestyńskie przyznają ogromne rekompensaty rodzinom terrorystów-samobójców. Islamski Ruch Oporu zyskał dużą popularność wśród ludności palestyńskiej. Gdy w styczniu 2006 roku przeprowadzono wybory w Autonomii Palestyńskiej, członkowie Hamasu uzyskali 76 ze 132 miejsc w parlamencie.

Podobne wypracowania do Hamas - organizacje terrorystyczne - charakterystyka