Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hamas - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rok 1987 jest bardzo ważną datą w historii konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Skrajni radykałowie z Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) i członkowie Bractwa Muzułmańskiego założyli wówczas organizację zbrojną o nazwie Hamas (Islamski Ruch Oporu). To jedna z najbardziej aktywnych grup terrorystycznych zwalczających Izraelczyków (oraz Arabów, którzy są zwolennikami porozumień z Camp David z 1978 roku). Głównym Przewodniczącym został szejk Ahmed Jassin, przywódca religijny znany ze swej wcześniejszej, głównie charytatywnej, działalności. 

Podstawowe założenia Hamasu zawarte są w Karcie Islamskiego Ruchu Oporu ogłoszonej w rok po rozpoczęciu działalności. Za cel zasadniczy Hamasu uznane zostało unicestwienie państwa izrealskiego. Hamas wspierają różne państwa arabskie (przykładowo Arabia Saudyjska), które dostarczają mu odpowiednich środków finansowych. Zapis w Karcie wyraźnie wskazywał na brak zgody na jakiekolwiek pokojowe rozwiązania, dążono do likwidacji Izraelczyków. Temu służyły miały liczne ataki terrorystyczne. Kierowano je w pierwszej kolejności na Palestyńczyków, którzy weszli w porozumienie z władzami izraelskimi, a następnie na cele wojskowe wroga. Nie stroniono...

Podobne wypracowania