Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Socjaldemokracja - reformizm a nurt rewolucyjny - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Reformizm (z łac. „przekształcenie”) to teoria socjaldemokracji zrodzona w Niemczech w XIX wieku. Reformizm proponuje model ewolucji ustrojowej, w której system państwowy stopniowo przekształca się z kapitalizmu na socjalizm. Reformizm odrzuca marksistowskie pojęcie rewolucji i zastępuje je ewolucją ustrojową. Głównym teoretykiem reformizmu jest Eduard Bernstein. Reformizm korzystał z myśli ewolucjonizmu przyrodniczego.

Eduard Bernstein był ideologiem niemieckiej socjaldemokracji, który sformułował teorię przekształcenia kapitalizmu w socjalizm. Zauważył problemy socjalizmu i zrewidował postawę marksistowską. Socjalizm miał stopniowo i systematycznie wrastać w ustrój kapitalistyczny i w ostatecznym rozrachunku miał go przekształcić w socjalizm.

Badacze uważają, że reformizm po raz pierwszy rozdzielił prawicę i lewicę. Reformizm nie zgadzał się z ideą Marksa, w której rewolucja zmienia oblicze ustrojowe – według reformistów jest to zbyt krwawa i brutalna forma zmian (zastąpiła ją miała ewolucja stopniowa). Reformizm twierdził, że ewolucja ustroju nastąpi na wszystkich jego płaszczyznach – politycznej, ekonomicznej, społecznej itd.

Reformizm miał się przyczynić do obalenia kapitalizmu i za pomocą...

Podobne wypracowania