Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Komunizm - Upadek komunizmu w Polsce - przyczyny, historia, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Upadek komunizmu w Polsce nie był spontaniczny, miał charakter stopniowy i powolny.

W latach 80. zaczęto odczuwać kryzys gospodarczy, do którego przyczyniła się komunistyczna działalność władzy. Społeczeństwo zareagowało buntem na podwyżki cen. Rosło niezadowolenie społeczne, rozpoczęły się strajki, pierwsze w 1980 r. Jeden z najpoważniejszych strajków rozpoczął się 14 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. 31 sierpnia 1980 r. zostało podpisane porozumienie gdańskie, które miało doprowadzić do zmian politycznych. Strajki zaczęły ogarniać całą Polskę.

Kryzys gospodarczy zbiegł się również ze stanem wojennym, który rozpoczął się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Władza usprawiedliwiała swoje decyzje rzekomym bezpieczeństwem kraju. Władzę w kraju przejął gen. Jaruzelski i Rada Ocalenia Narodowego. Kadencja Gierka kończyła się, a kryzys pogłębiał. Polska władza działała coraz bardziej nieudolnie, traciła popularność, a kryzys przyczyniał się do wzrostu niezadowolenia. Ludziom zaczęły doskwierać podwyżki cen żywności.

Oprócz reform gospodarczych domagano się reform politycznych. Po stanie wojennym społeczeństwo straciło już resztę zaufania do władzy. Lech Wałęsa spotkał się z Kiszczakiem i rozpoczęli oni przygotowania...

Podobne wypracowania