Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Terroryzm a przestępczość zorganizowana – podobieństwa i różnice

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przestępczość zorganizowana, jak i terroryzm mieszczą się w pojęciu przestępczości grupowej (nie-indywidualnej). Ponadto obydwie kategorie częstokroć odwołują się do aktów przemocy i terroru mających wywołać poczucie lęku jednostki lub grupy. Nie można wykluczyć sytuacji, w której organizacja terrrorystyczna jest jednocześnie zorganizowaną grupą przestępczą i na odwrót. Zjawisko takie obecne jest choćby na Kaukazie. 

Liderzy bojówek terrorystycznych czerpią ze swoich doświadczeń w działalności grup przestępczych. Przestępczość zorganizowana może również stanowić jeden ze sposobów zdobywania funduszy na działalność terrorystyczną. Przykładowo Świetlisty Szlak – peruwiańska organizacja terrorystyczna znana jest z nielegalnego obrotu kokainą. Funkcjonuje ponadto druga forma zbliżająca te kategorie przestępczości zbiorowej - płaszczyzna współpracy. W tym wypadku grupy współpracują ze sobą, gdyż czerpią z tego obustronne korzyści, np. mafie zaopatrują ekstremistów w broń czy materiały wybuchowe, a w zamian dostają pieniądze.

Jednak na wielu polach obserwujemy i różnice między nimi. Zasadniczo inne są cele tych organizacji. W przypadku przestępczości zorganizowanej członkowie nastawieni...

Podobne wypracowania