Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czarne Pantery - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lata 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych to przede wszystkim czas prężnie rozwijających się ruchów kontestacyjnych oraz wydarzeń politycznych, które wstrząsnęły opinią publiczną. Zabójstwo prezydenta Kennedy’ego oraz wojna w Wietnamie wywołały liczne protesty. Dodatkowo pojawiła się kwestia walki o równouprawnienie i zaprzestanie dyskryminacji ludności murzyńskiej. Głównym przywódcą ruchu na rzecz zaprzestania prześladowań rasowych był Martin Luther King - został zamordowany w 1968 roku. 

Na fali wzburzenia zaczęły tworzyć się bojówki, które miały chronić czarną ludności przed dyskryminacją i zwalczać jej przejawy. W 1966 w Oakland (w stanie Kalifornia) narodziło się ugrupowanie polityczne Afroamerykanów o nazwie Czarne Pantery (Black Panther Party for Self-Defense). Jego założycielami byli Huey P. Newton oraz Bobby Seale. Podstawowe założenia określone zostały w formie tzw. 10 punktów. Domagano się m.in. wolności, równości, sądzenia przez czarnoskórych sędziów, oddzielnych szkół, godnych stanowisk pracy, zaprzestania wrogich aktów ze strony policji, a także zwolnienia z obowiązku służby wojskowej w armii, która ich zdaniem nakładała na nich obowiązek...

Podobne wypracowania