Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czarne Pantery - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

Lata 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych to przede wszystkim czas prężnie rozwijających się ruchów kontestacyjnych oraz wydarzeń politycznych, które wstrząsnęły opinią publiczną. Zabójstwo prezydenta Kennedy’ego oraz wojna w Wietnamie wywołały liczne protesty. Dodatkowo pojawiła się kwestia walki o równouprawnienie i zaprzestanie dyskryminacji ludności murzyńskiej. Głównym przywódcą ruchu na rzecz zaprzestania prześladowań rasowych był Martin Luther King - został zamordowany w 1968 roku. 

Na fali wzburzenia zaczęły tworzyć się bojówki, które miały chronić czarną ludności przed dyskryminacją i zwalczać jej przejawy. W 1966 w Oakland (w stanie Kalifornia) narodziło się ugrupowanie polityczne Afroamerykanów o nazwie Czarne Pantery (Black Panther Party for Self-Defense). Jego założycielami byli Huey P. Newton oraz Bobby Seale. Podstawowe założenia określone zostały w formie tzw. 10 punktów. Domagano się m.in. wolności, równości, sądzenia przez czarnoskórych sędziów, oddzielnych szkół, godnych stanowisk pracy, zaprzestania wrogich aktów ze strony policji, a także zwolnienia z obowiązku służby wojskowej w armii, która ich zdaniem nakładała na nich obowiązek walki z innymi prześladowanymi narodami. Ruch miał charakter mocno rewolucyjny i lewicujący - odwoływano się głównie do idei propagowanych prze Mao Zedonga. 

W celu realizacji postulatów często uciekano się do użycia środków terrorystycznych, m.in. dokonywano brutalnych morderstw i zamachów bombych. W krwawy sposób próbowano przeciwstawić się przemocy białej ludności. Radykalny nurt organizacji tworzyły przede wszystkim bojówki. Jednak znaczna część ugrupowania opowiadała się za pokojowymi metodami walki, postulowała tworzenie szkół, organizowanie przedsięwzięć mających zmniejszyć skalę ubóstwa czarnej ludności (np. akcja „darmowe śniadanie dla dzieci”), prowadzenie działalności charytatywnej i nieodpłatnego poradnictwa lekarskiego. Dlatego wkrótce nastąpiły podziały w łonie Czarnych Panter. Zwolennicy zbrojnych metod, na czele z Eldridgem Cleaverem, oderwali się od głównego kierownictwa i stworzyli własny ruch. 

Wkrótce rząd amerykański rozpoczął akcję mającą na celu zlikwidowanie ugrupowania. Przedsięwzięciu nadano nazwę COINTELPRO, prowadzili je przede wszystkim funkcjonariusze FBI, którzy częstokroć uciekali do różnego typu prowokacji, fałszowania dokumentów i artykułów prasowych. W szybkim tempie udało się im zdziesiątkować szeregi Czarnych Panter. Część członków organizacji zlikwidowano, innych postawiono przed sądem, a pozostali uciekli za granicę. Na początku lat 80. ruch praktycznie przestał istnieć.

Podobne wypracowania do Czarne Pantery - organizacje terrorystyczne - charakterystyka