Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Faszyzm a stalinizm - różnice i podobieństwa. Porównanie ustrojów totalitarnych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zarówno stalinizm, jak i faszyzm są XX-wiecznymi przykładami ustroju totalitarnego. Ustrój totalitarny charakteryzował się całkowitym podporządkowanie obywateli decyzjom dyktatora i woli partii rządzącej.

Twórcą stalinizmu był Józef Stalin, kontynuator polityki Włodzimierza Lenina, z kolei faszyzm powstał we Włoszech i przeniósł się na wiele innych krajów – w Niemczech przyjął się w postaci nazizmu-hitleryzmu, w Hiszpanii był to tzw. frankizm, którego twórcą był generał Francisco Franco.

Podobieństwa tych dwóch ideologii są dosyć znaczące, przede wszystkim oba nurty dążyły do sprawowania władzy za pomocą terroru i polityki zastraszenia i nieustannej inwigilacji obywateli. W ZSRR służyło temu NKWD, w Niemczech – gestapo.

Oba nurty ostro i zaciekle dążyły do eksterminacji mniejszości narodowych i etnicznych. Faszyzm kierował się rasizmem, co było widoczne w jego nazistowskiej interpretacji, a rasistowska retoryka pozwalał usprawiedliwiać ludobójcze czyny – mordowanie Żydów, Rumunów i innych narodowości, które wedle tej doktryny miały zostać podbite lub zniszczone. Faszyzm zakładał walkę ras, w której wygrać miał najsilniejszy. Stalinizm z kolei czerpał...

Podobne wypracowania