Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przyczyny terroryzmu i skutki terroryzmu - charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zjawisko terroryzmu posiada dosyć długo historię. W XI wieku po raz pierwszy aktów terrorystycznych dokonała muzułmańska sekta asasynów (inaczej nizarytów), której przewodził Hassan Ben Sabbah. Trudnili się oni między innymi morderstwami na zlecenie - ofiarami padali krzyżowcy zmierzający do Ziemi Świętej. W późniejszych epokach dopiero wiek XIX przyniósł rozpowszechnienie się metod terrorystycznych, głównie za sprawą organizacji anarchistycznych (np. rosyjskiej Narodnej Woli). 

Z czasem także inne grupy uciekały się do środków terrorystycznych, a w szczególności te o charakterze narodowowyzwoleńczym bądź religijnym. Próbując zrozumieć przyczyny pojawienia się terroryzmu trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Na początek warto rozważyć zagadnienia związane z psychiką ludzką, które w dużej mierze kształtują sposób zachowania człowieka. Emocje odgrywają niebagatelną rolę w procesie społecznym - pod ich wpływem często podejmowane są decyzje. W przypadku, gdy nie możemy osiągnąć tego, czego oczekujemy częstokroć pojawia się frustracja, która z kolei może przerodzić się w złość i agresję. Ugrupowania terrorystyczne walczące o realizację swoich postulatów i nie widzące nadziei...

Podobne wypracowania