Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Teodor Konrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 w Berdyczowie. Jego młodość przypadła na czasy pełne historycznych zawirowań. Kiedy chłopak miał niespełna cztery lata, jego rodzice zmuszeni byli go opuścić. W roku 1861 zesłano ich w głąb Rosji. Powodem była działalność konspiracyjna, którą prowadzili. Józefem zajęła się najbliższa rodzina. Matka zmarła w kwietniu tegoż roku na gruźlicę. Ojciec, Apollo, powrócił do syna dopiero w roku 1867. Został zwolniony z zesłania, gdyż zapadł na poważną chorobę. Kiedy tylko spotkał się z synem, od razu podjął leczenie. Zamieszkali razem w Krakowie w lutym 1869 roku. Chłopak chodził tu do gimnazjum Nowodworskiego.

Korzeniowski niedługo cieszył się życiem z ojcem i szkołą. Dnia 23 maja 1869 roku Apollo Korzeniowski zmarł osieracając syna. Jego pogrzeb przeistoczył się w patriotyczną manifestację. Pisarz miał jeszcze dalszą rodzinę, ale musiał nauczyć się radzić sobie samodzielnie w życiu. W Krakowie mieszkał wraz ze swoją babką. W roku 1874, dnia 15 grudnia, Konrad udał się do Marsylii. Było to miasto, z którego pierwszy raz wypłynął jako marynarz. Niestety wrócił w bardzo złym stanie psychicznym. Miał wiele długów, wplątał się w niejasne i nielegalne interesy. Wszystko to powodowało,...

Podobne wypracowania