Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Terroryzm a terror. Terroryzm – terror – porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Chcąc okreslić czym jest terror musimy odwołać się do łacińskiego znaczenia słowa. Wówczas wiemy, iż tym terminem nazwiemy takie zjawisko, które wywołuje w ludziach uczucie strachu i grozy. Jest zatem terror stosowaniem przemocy, metod opartych na ucisku, represjach i na gwałcie. Ma ono na celu zastraszenie wybranej jednostki bądź grupy społecznej czy wręcz zlikwidowanie wroga. Terror znany był już w starożytności, stosowali go między innymi władcy-tyrani wobec swoich poddanych. Mówimy o terrorze jakobińskim podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej, terrorze nazistowskim w okupowanych przez III Rzeszę krajach czy stalinowskim w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Natomiast terroryzm jest zjawiskiem późniejszym, które narodziło się w średniowieczu - datuje się go od XI wieku, od momentu powstania sekty asasynów dokonującej mordów na chrześcijanach wyruszających z krucjatami do Ziemi Świętej, na zlecenie Turków seldżuckich, a później w odniesieniu do działalności anarchistów w XIX wieku. Nie ma jednej definicji terroryzmu, specjaliści stworzyli dziesiątki tłumaczeń terminu. 

Jedną z propozycji definicji zaproponował dr Bartosz Bolechów, według którego terroryzm jest „formą...

Podobne wypracowania