Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Totalitaryzm - Stalinizm – definicja, cechy, charakterystyka

Stalinizm jest systemem polityczno-społecznym stworzonym w ZSRR przez Józefa Stalina,  kontynuatora idei leninizmu. Stalin przejął po Leninie władzę w Związku Radzieckim i rozpoczął budowanie swojego ustroju – stalinizmu. Scentralizował wszystkie decyzje ekonomiczne, wprowadził krwawy terror wobec przeciwników politycznych, ale i zwykłych obywateli, którzy sprzeciwiliby się stalinizmowi, i rozpoczął budowę aparatu bezpieczeństwa.

Stalinizm charakteryzuje się przede wszystkim: kultem wodza (Stalin stał się niekwestionowanym przywódcą, posiadającym pierwsze i ostatnie słowo w każdej kwestii), terrorem na niesłychaną skalę (przeciwnicy polityczni byli bezwzględnie usuwani i likwidowani), ścisłą kontrolą życia społecznego, militaryzacją kraju (rozwój przemysłu zbrojeniowego na gigantyczną skalę) oraz centralizacją gospodarki, która pozostawała w rękach wodza i partii. Dodatkowo, rozpoczęto wspieranie partii komunistycznych w innych państwach i prowadzono szeroko zakrojoną politykę imperialną na całym świecie.

Stalinizm według badaczy rozpoczął się od 1929 r. i trwał jeszcze długo po śmierci Stalina w 1953 r. Później stalinizm zaczął słabnąć i stopniowo ewoluować w socjalizm tzw. nomenklaturowy.

Okres rządów...

Podobne wypracowania