Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo - sposoby tworzenia prawa - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na innej zasadzie będzie się odbywało tworzenie prawa w systemie prawa stanowionego (kontynentalnym) niż w przypadku systemu common law, obowiązującego głównie w krajach anglosaskich. Jeśli chodzi o system kontynentalny, to możemy w nim spotkać się z wieloma koncepcjami tworzenia prawa. Pierwsza z nich zakłada, iż prawo jest odkrywane, a nie kreowane przez ludzi (kierunek ewolucyjno-organiczny). W takiej sytuacji prawodawca jest tożsamy z odkrywcą prawa. Inaczej rozpatruje tę kwestię koncepcja woluntaryzmu prawodawczego (kierunek racjonalno-konstruktywny). Przedstawiciele takiego poglądu skłaniają się ku stwierdzeniu, iż prawodawca jest równy twórcy prawa – w wyniku aktu woli organów prawodawczych wytwarza się treść prawa pozytywnego. Wreszcie trzecia z koncepcji (prawodawstwa racjonalnego/uwarunkowanego) wprowadza równoważność prawodawcy i decydenta (osoba lub grupa mająca uprawnienia do podejmowania decyzji; tu prawnych). Zatem tworzenie prawa jest działaniem świadomym, mającym przynieść określone ustalenia, które osiągnąć pomagają normy prawne.

Z powyższych teorii tworzenia prawa wynika także inne podejście do sposobów kreowania norm prawnych. Zasadniczo przyjmuje się, iż wyróżnić można cztery formy tworzenia...

Podobne wypracowania