Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura masowa – definicja, przykłady, cechy. Wady i zalety kultury masowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kultura masowa stała się ważną częścią życia społecznego. Nie sposób jej pominąć omawiając zjawiska towarzyszące rozwojowi współczesnej cywilizacji. Od samego początku kultura ta miała swoich zwolenników i przeciwników. Racje obu tych grup nieustannie ścierają się ze sobą. Warto zastanowić się przez chwilę nad wadami i zaletami kultury masowej.

Kultura masowa to zjawisko socjologiczne charakteryzujące się nastawieniem na produkcję masową, mającą przynieść określone korzyści materialne jej twórcom. Już w tej krótkiej charakterystyce widać przedmiotowe traktowanie jej odbiorców – mają być oni jedynie biernymi konsumentami, którzy są w stanie zapłacić za treści im przekazywane (liczy się przede wszystkim zysk, nie zaś szczerość i autentyczność przekazu; następuje komercjalizacja kultury). Człowieka bywa pozbawiony swojej indywidualności, bezrefleksyjnie przyswaja, prezentowane w takiej, a nie innej formie informacje. Wszystkie treści podlegają standaryzacji oraz homogenizacji, czyli ujednoliceniu. Łączy się ze sobą elementy kultury wysokiej i niskiej, a także wprowadza jednolite dla wszystkich wzorce myślenia, wartości, postawy i pragnienia.

Może to stać się przyczyną powolnego zaniku różnorodności,...

Podobne wypracowania