Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura masowa a propaganda - opracowanie Propaganda polityczna, propaganda w mediach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Trudno byłoby sobie wyobrazić wiek XX i XXI bez zjawiska manipulacji i propagandy. Nagminnie wykorzystywały je państwa totalitarne, ale także te o systemie demokratycznym. Już kilka tysięcy lat temu zauważono, iż jest to bardzo skuteczna forma wywierania wpływania na ludzi i tym samym osiągania odpowiednich korzyści. Dzięki zarówno emocjonalnym, jak i intelektualnym zabiegom perswazyjnym możemy kształtować postawy, sposób myślenia i zachowania wedle naszych założeń.

Propaganda ma bardzo szerokie pole oddziaływania – umiejętnie użyta potrafi zmieniać system poglądów i wartości całych społeczeństw. Szczególne znaczenie odgrywa ona w sferach politycznych – w walce o władze, stanowiska czy o wyborców może przybrać bezwzględny charakter. Obecnie stosuje się zwykle wyrafinowane jej formy, które często są nieświadomie przyjmowane przez odbiorców. Z jej usług korzysta również kultura masowa. Jako zjawisko w przeważającej części wykorzystujące środki masowego przekazu, jest ona szczególnie podatna na korzystanie z usług propagandy. Kultura masowa poniekąd traktuje swoje wytwory jak towar na sprzedaż, bowiem podstawowym celem jej twórców jest uzyskanie korzyści finansowych. Takie założenie sprawia,...

Podobne wypracowania