Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Świetlisty Szlak – organizacje terrorystyczne – charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak) to organizacja terrorystyczna o charakterze komunistyczno-rewolucyjnym działająca w Peru od 1964 roku. Została założona przez profesora filozofii Abimaela Guzmana (nosił on pseudonim Presidente Gonzalo). Zgodnie z założeniami komunistycznymi dążono do obalenia systemu politycznego w Peru w wyniku wywołanej rewolucji ludowej, która przekazałaby władzę w ręce chłopów. Świetlisty Szlak działa jako ramię zbrojne Komunistycznej Partii Peru. 

Oblicza się, iż Sendero Luminoso liczyło około 25 tysięcy członków, z możliwością mobilizacji nawet 50 tysięcy bojowników. O sile i wielkości organizacji świadczy fakt, iż od swojego założenia przeprowadziła ona 2,5 tysiąca zamachów i jeszcze więcej działań sabotażowych. Terror wzmógł się w latach 80., kiedy dokonywano pogromów całych wsi sprzeciwiających się współpracy z oddziałami Świetlistego Szlaku. Dodatkowo dochodziło do zabójstw polityków oraz detonacji samochodów-pułapek. Walki toczone przez bojowników opierały się głównie na partyzantce – w pierwszym okresie prowadzonej na prowincjach, później przeniesionej na teren miast. 

Do najbardziej spektakularnych przedsięwzięć...

Podobne wypracowania