Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Świetlisty Szlak – organizacje terrorystyczne – charakterystyka

Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak) to organizacja terrorystyczna o charakterze komunistyczno-rewolucyjnym działająca w Peru od 1964 roku. Została założona przez profesora filozofii Abimaela Guzmana (nosił on pseudonim Presidente Gonzalo). Zgodnie z założeniami komunistycznymi dążono do obalenia systemu politycznego w Peru w wyniku wywołanej rewolucji ludowej, która przekazałaby władzę w ręce chłopów. Świetlisty Szlak działa jako ramię zbrojne Komunistycznej Partii Peru. 

Oblicza się, iż Sendero Luminoso liczyło około 25 tysięcy członków, z możliwością mobilizacji nawet 50 tysięcy bojowników. O sile i wielkości organizacji świadczy fakt, iż od swojego założenia przeprowadziła ona 2,5 tysiąca zamachów i jeszcze więcej działań sabotażowych. Terror wzmógł się w latach 80., kiedy dokonywano pogromów całych wsi sprzeciwiających się współpracy z oddziałami Świetlistego Szlaku. Dodatkowo dochodziło do zabójstw polityków oraz detonacji samochodów-pułapek. Walki toczone przez bojowników opierały się głównie na partyzantce – w pierwszym okresie prowadzonej na prowincjach, później przeniesionej na teren miast. 

Do najbardziej spektakularnych przedsięwzięć terrorystycznych należą zamachy bombowe dokonane w ambasadzie Stanów Zjednoczonych, w rozlewni coca-coli w stolicy Peru oraz w agenturze Bank of Amerika. W 2003 roku głośno zrobiło się za sprawą ataku na obóz w Tocache, Ayacucho, wzięto wówczas 71 zakładników. Ceną za wolność przetrzymywanych miał być okup. Wkrótce oddziały wojskowe przeprowadziły sprawną akcję – terroryści uciekli z miejsca, pozostawiając zakładników (później pojawiły się spekulacje, iż kompania Techint zapłaciła żądaną sumę i tylko dlatego uwolniono porwanych). 

Abimael Guzman został złapany i skazany dopiero w 1992 roku. Od tego momentu ruch znacznie osłabł, ale nie został zlikwidowany. Przywódca Świetlistago Szlaku od wielu lat przebywa w areszcie w bazie morskiej El Callao. W 1992 roku skazano go na dożywocie, jednak w 2004 roku proces został wznowiony, bowiem wcześniejszy nie miał charakteru konstytucyjnego. Ze względu na dosyć agresywną postawę Guzmana podczas rozpraw, zakazano transmisji z ich przebiegu. 

Mimo, iż w kolejnych latach schwytano znaczną liczbę członków Sendero Luminoso (skazano ponad 2,5 tysiąca osób), to aktywność organizacji do tej pory się ujawnia, szczególnie na terenach wiejskich i na obrzeżach Peru.

Podobne wypracowania do Świetlisty Szlak – organizacje terrorystyczne – charakterystyka