Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura elitarna a kultura masowa - porównanie (podobieństwa i różnice)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z najważniejszych komponentów dorobku duchowego (niematerialnego) cywilizacji jest kultura elitarna, nazywana też wysoką. To ona przez wiele stuleci nadawała ton literaturze, sztuce i nauce, a także tworzyła kanony piękna i wyznaczała granice dobrego smaku. Jej ogromny autorytet wynikał głównie z faktu, iż tworzona była wyłącznie przez elity twórcze, czyli osoby posiadające stosowne wykształcenie i kompetencje, przedstawicieli inteligencji. Proces „wytwarzania” dzieł kultury wysokiej był czasochłonny, a ponadto wymagał ogromnego wysiłku intelektualnego i talentu artysty.

Przeciętny, szary człowiek nie posiadał odpowiedniego warsztatu, by móc ją zrozumieć, a tym bardziej – stwarzać. Zatem krąg jej odbiorców pozostawał znacznie zawężony – w odróżnieniu od kultury masowej, nie miała do niej dostępu szeroka rzesza ludzi. Kultura elitarna zawsze uplasowana była na szczycie hierarchii dorobku danego społeczeństwa. Stanowiła o poziomie cywilizacyjnym i duchowym narodu czy grupy etnicznej. Jej wytwory są po dziś dzień uznawane za największe arcydzieła literackie, muzyczne czy artystyczne. Charakterystyczne jest również to, że często korzystała ona z rezerwuarów kultury narodowej, niejako współpracowała...

Podobne wypracowania