Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Solidaryzm społeczny - definicja, charakterystyka, przedstawiciele

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Solidaryzm społeczny jest nurtem społeczno-politycznym, który powstał w XIX we Francji. Solidaryzm społeczny głosi, że wszystkie grupy społeczne – mimo różnic – posiadają wspólny interes w państwie. Nie jest on zależny od statusu majątkowego czy zawodowego. Solidaryzm społeczny opiera się na założeniu, że wspólny interes wszystkich ludzi ważniejszy jest od indywidualnych celów jednostki. Takie spojrzenie stoi w opozycji do liberalizmu, który uznaje prymat jednostki nad wspólnotą.

Historia solidaryzmu społecznego opiera się na doktrynie Kościoła katolickiego (wyrosła na gruncie chrześcijańskiej nauki i chrześcijańskich wartości takich jak miłość bliźniego, pomoc najuboższym i solidarność wobec słabych). W późniejszych czasach korzystały z niej również koncepcje korporacjonizmu. Obecnie solidaryzm społeczny stanowi podstawę światopoglądów chrześcijańskich i socjaldemokratycznych.

Czołowymi przedstawicielami solidaryzmu są Emil Durkheim i Leon Duguita. Czasem wymienia się również George’a Gurvicha, francuskiego socjologa i prawnika. Durkeim wyznaczył dwie postawy solidaryzmu – mechaniczną i organiczną. Mechaniczna jest reprezentowana przez prawo karne, natomiast organiczna...

Podobne wypracowania