Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czerwoni Khmerowie - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku na arenie politycznej Kambodży pojawiła się nowa, niezwykle rewolucyjna siła - Czerwoni Khmerowie (Komunistyczna Partia Kambodży). Ekstremistycznemu ugrupowaniu przewodzili: Khieu Samphan, Leng Sary i Saloth Sar, który oficjalnie działał pod pseudonimem Pol Pot. Opowiadali się za obaleniem monarchii (istniejącej w tym kraju przez 12 wieków) i zaprowadzeniem rządów komunistycznych. W tym celu podjęli się próby wywołania powstania chłopskiego w 1963 roku, jednak zostało ono brutalnie stłumione przez oddziały księcia Silhanouka. Kilka lat później (1970) władca ten sam musiał uciekać z kraju. 

Władzę przejął generał Lon Nola, popierany przez CIA. Wobec zaistniałego przewrotu Silhanouk rozpoczął współpracę z Czerwonymi Khmerami i z Północnym Wietnamem, wkrótce odzyskał utraconą pozycję. Czerwoni Khmerowie posłużyli w walce jako jego zbrojne ramię. Szybko poszerzyli swoje wpływy na tyle, iż w 1975 roku zajęli stolicę państwa Phnom Penh. Po przejęciu rządów wydarzenia potoczyły się lawinowo. Pol Pot zarządził masowe wysiedlenie obywateli z miast i zgodnie ze swoimi ideami ustanowił tzw. rok zerowy, który miał być punktem startowym dla istnienia nowego ładu w historii...

Podobne wypracowania