Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czerwoni Khmerowie - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku na arenie politycznej Kambodży pojawiła się nowa, niezwykle rewolucyjna siła - Czerwoni Khmerowie (Komunistyczna Partia Kambodży). Ekstremistycznemu ugrupowaniu przewodzili: Khieu Samphan, Leng Sary i Saloth Sar, który oficjalnie działał pod pseudonimem Pol Pot. Opowiadali się za obaleniem monarchii (istniejącej w tym kraju przez 12 wieków) i zaprowadzeniem rządów komunistycznych. W tym celu podjęli się próby wywołania powstania chłopskiego w 1963 roku, jednak zostało ono brutalnie stłumione przez oddziały księcia Silhanouka. Kilka lat później (1970) władca ten sam musiał uciekać z kraju. 

Władzę przejął generał Lon Nola, popierany przez CIA. Wobec zaistniałego przewrotu Silhanouk rozpoczął współpracę z Czerwonymi Khmerami i z Północnym Wietnamem, wkrótce odzyskał utraconą pozycję. Czerwoni Khmerowie posłużyli w walce jako jego zbrojne ramię. Szybko poszerzyli swoje wpływy na tyle, iż w 1975 roku zajęli stolicę państwa Phnom Penh. Po przejęciu rządów wydarzenia potoczyły się lawinowo. Pol Pot zarządził masowe wysiedlenie obywateli z miast i zgodnie ze swoimi ideami ustanowił tzw. rok zerowy, który miał być punktem startowym dla istnienia nowego ładu w historii Kambodży.

Pol Pot dążył do zorganizowania wyłącznie chłopskiego społeczeństwa. Podstawową komórką społeczną miały być chłopskie komuny. Przebudowa systemu politycznego, gospodarczego i społecznego miała być skrajnie radykalna - by stworzyć nowe, silne społeczeństwo trzeba było doszczętnie zburzyć stary system. W imię takiego przekonania niszczono wszystkie towary przywożone z zagranicy, miastowych wysiedlano na wioski i przekwalifikowywano na rolników, niszczono książki, kościoły, szpitale i szkoły, zlikwidowano system monetarny i dostęp do mediów. 

Dodatkowo zgładzono niemal wszystkich obywateli w jakikolwiek sposób powiązanych z wcześniejszym systemem władzy - pracowników administracji, polityków, przedstawicieli inteligencji, lekarzy, nauczycieli, naukowców itd. Reżim Pol Pota pochłonął około 30% ludności Kambodży (zginęło niemal 2,5 miliona ludności z 7 mln całej populacji). W 1979 roku granice państwa przekroczyły wojska wietnamskie, które pokonały oddziały Czerwonych Khmerów. Bojówki Pol Pota utrzymały się jednak przez wiele lat w północnej części kraju (m.in. dzięki finansowemu wsparciu Stanów Zjednoczonych). Przywódca organizacji zmarł w 1998 roku.

Podobne wypracowania do Czerwoni Khmerowie - organizacje terrorystyczne - charakterystyka