Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik XVI - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludwik XVI Burbon, zwany Ludwikiem Ostatnim, urodził się 23 sierpnia 1754 roku w Wersalu. Był synem Ludwika Ferdynanda Burbona oraz Marii Józefy Wettyn, wnukiem Ludwika XV i Marii Leszczyńskiej prawnukiem polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego. Jego braćmi byli Ludwik XVII, Karol X Burbon, Madame Klotylda oraz Madame Elżbieta. Ludwik XVI znany jest ze swojego małżeństwa z Marią Antoniną, arcyksiężniczką austriacką.

W roku 1770 na Wielkanoc szesnastoletni Ludwik poślubił czternastoletnią Marię Antoninę. Ich związek miał być zakończeniem konfliktu dwóch europejskich dynastii: Burbonów i Habsburgów. Ludwik nie został przygotowany do roli męża, toteż para przez pierwsze lata pożycia nie doczekała się dziecka. Małżeństwo nie zostało nawet skonsumowane. Ostatecznie w 1778 roku urodziła się córka królewska, Maria Teresa Charlotte.

Panowanie Ludwika XVI przypadło na okres kryzysu gospodarczego Francji. Dwudziestoletni władca, nieudolny zarówno w życiu osobistym, jak i na tronie, próbował wprowadzić reformy finansowe, obniżyć podatki, uregulować ceny. Na stanowisku ministra skarbu następowała rotacja kolejnych kandydatów, którzy przedstawiali rozmaite programy naprawy gospodarki, jednak nigdy...

Podobne wypracowania