Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bartolomeo Diaz - biografia, życiorys

Nie znamy dokładnej daty narodzin Bartłomieja Diaza. Kierując się ustaleniami uczonych, stwierdzić możemy, iż na świat przyszedł około roku 1450. Zasłynął jako portugalski odkrywca.

Historia wielkiego podróżnika zaczyna się w roku 1847, kiedy to król Portugalii, Jan II, zlecił mu, aby ten popłynął i zbadał wybrzeże Afryki, które wysunięte było najbardziej na południe. Portugalczyk podjął się tego trudnego, jak na tamte czasy, zadania. Zaznaczyć należy, iż ludzie mu współcześni nie mieli świadomości, że glob ziemski jest okrągły i każda taka wyprawa zakończyć mogła się dopłynięciem do „krańca świata”. W świadomości ludzi żyjących w ówczesnym czasie Ziemia była płaska.

Wielka podróż rozpoczęła się w sierpniu 1487 roku. Początkowo Diaz wraz załogą płynął według wyznaczonego kursu, wzdłuż południowo-zachodniego brzegu kontynentu afrykańskiego. Niestety wyprawa nie przebiegała zgodnie z planem. Na skutek panujących sztormów, statek zboczył z kursu. W efekcie tego nieszczęśliwego zbiegu okoliczności wyprawa prowadzona przez Diaza wpłynęła na wody Atlantyku. On jednak nie tracił zimnej krwi, pomimo tego, iż byli zagubieni na oceanie. Dzięki swym umiejętnościom i zgromadzonym wcześniej informacjom udało mu się obrać poprzedni kurs. Niestety, jak się okazało, przez wiele dni podróżnicy nie mogli dotrzeć do wyznaczonego celu.

Dzięki ogromnym wysiłkom, 3 lutego 1488 roku, udało się Diazowi przybić do lądu – dopłynął do Mossel Bay, niedaleko Przylądka Dobrej Nadziei. Odkryte miejsce podróżnik nazwał Przylądkiem Burz. Nazwa ta została zmieniona przez króla Jana II na Przylądek Dobrej Nadziei. Wynikało to z tego, że nowoodkryty szlak dawał możliwość podróżowania na Wschód. Niestety Diaz do Indii nie dopłynął. Było to wynikiem buntu, jaki ogłosiła wycieńczona i przerażona załoga. Portugalczyk powrócił do kraju.

Bartłomiej Diaz nie porzucił marzeń o wielkich wyprawach. W roku 1497 pomógł innemu wielkiemu odkrywcy w organizacji jego wyprawy. Wraz z Vasco da Gamą zaplanował podróż na Wschód.

Rok 1499 był czasem, kiedy Diaz i Pedro Alvare Cabrala wyruszyli na wyprawę do Brazylii. Jak się okazało, była to ostatnia wyprawa Bartłomieja Diaza. Zapewne nie spodziewał się, że  w czasie upragnionego rejsu do Indii zginie. Dnia 29 maja 1500 roku statek dostał się w obszar sztormu. Niestety odkrywca poniósł śmierć. Statek zatonął u wybrzeży Przylądka Dobrej Nadziei.

Podobne wypracowania do Bartolomeo Diaz - biografia, życiorys