Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

III wojna macedońska - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Filip V do końca życia (zmarł w 179 r. p.n.e.) nie mógł pogodzić się z klęską, poniesioną w czasie II wojny macedońskiej. Mimo iż wywiązywał się ze zobowiązań wobec Rzymu, jednocześnie przygotowywał się do kolejnej wojny. Jego syn i następca, Perseusz, kontynuował politykę ojca. Nawiązał kontakty dyplomatyczne z sąsiednimi państewkami, dążył do poprawy stosunków Macedonii z greckimi pollis oraz zjednał sobie germańskich Bastarnów.

Sąsiadujący z Macedonią sojusznicy Rzymu poczuli się zagrożeni. Zaapelowali w tej sprawie do senatu, domagając się uspokojenia sytuacji w regionie. Mimo, iż Wieczne Miasto po raz kolejny nie było przygotowane do wojny, odmowa także i tym razem nie wchodziła w grę. Senat zarządził mobilizację weteranów II wojny punickiej (dużo starszych, niż przewidywało rzymskie prawo wojskowe) oraz obywateli i wypowiedział wojnę Perseuszowi w 171 r. p.n.e.

Macedończycy byli na to przygotowani. Zwyciężył w bitwie pod Larissą i od razu wystąpił z gotowością zawarcia pokoju. Senat odmówił. Kolejne miesiące przyniosły wiele potyczek, jednak żadna z nich nie okazała się rozstrzygająca. Władze Rzymu naciskały na dowódców, starając się wymóc od nich szybkie działania. Wreszcie, zrażone opieszałością działań...

Podobne wypracowania