Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anna Walentynowicz - biografia, życiorys

biografia, PRL, Solidarność, Anna Walentynowicz, historia Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anna Walentynowicz była działaczką Wolnych Związków Zawodowych, a również współzałożycielką NSZZ Solidarność. Urodziła się 15 sierpnia 1929 r. a zmarła 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

Urodziła się w Równem jako Anna Lubczyk. Ukończyła tylko cztery klasy szkoły podstawowej, została sierotą mając zaledwie dziesięć lat. Została przygarnięta w 1941 r. przez obcych ludzi. W późniejszym okresie czasu przeniosła się do Gdańska, tam była pracownikiem rolnym, pracowała w piekarni i ciastkarni oraz w fabryce margaryny. W 1950 r. Anna Walentynowicz po ukończonym kursie spawacza trafiła do Stoczni Gdańskiej. Bardzo szybko stała się popularna ze względu na swoją pracowitość, w nagrodę została wysłana na zjazd do Berlina w 1951 r. Wstąpiła do Ligi Kobiet i rozpoczęła działalność o prawa pracowników. Przez swoją działalność popadła w konflikt z Urzędem Bezpieczeństwa. Ciężka praca spawacza doprowadziła do utraty zdrowia i Anna Walentynowicz przekwalifikowała się na suwnicową. Bardzo głośnym echem odbiła się sytuacja z 1968 r. kiedy domagała się wyjaśnienia defraudacji pieniędzy z funduszu zapomogowego. Walentynowicz rozpoczęła działalność strajkową. W 1971 r. została wybrana na delegatkę spotkania z Edwardem Gierkiem. W 1978 r. założyła Wolne...

Podobne wypracowania