Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arystoteles - życiorys, biografia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Arystoteles uznawany jest za jednego za najwybitniejszych filozofów greckich. Żył od 384 roku przed naszą erą do 7 marca 322 roku przed naszą erą. Był najzdolniejszym uczniem samego Platona oraz nauczycielem Aleksandra III Macedońskiego (Aleksandra Wielkiego). W swojej twórczości grecki filozof poruszał tematy związane z estetyką, etyką, polityką, teatrem, muzyką, logiką, nauką i metafizyką. Arystoteles urodził się w Stagirze, pochodził z arystokracji.

Kiedy miał osiemnaście lat, wybrał się do Aten, aby dokończyć swoją edukacji w Akademii Platona. Po śmierci swojego nauczyciela miał zostać jego następcą - kierownikiem Akademii, jednak stwierdzono, że jego poglądy filozoficzne rozmijają się z tymi głoszonymi przez Platona. Przez siedem następnych lat opiekował się Aleksandrem Wielkim. Uczył przyszłego króla, że jest tylko jedna rzecz, która na świecie może usprawiedliwiać monarchię - jest nią mianowicie cnota władców, która swoją wielkością przewyższa cnoty prostego ludu.
 Zachęcał także młodego króla do podbojów innych państw. Filozof ożenił się z młodszą od siebie Pythias. Kobieta zmarła po dziesięciu latach małżeństwa, a po jej śmierci filozof związał się ze swoją kochanką - Herpyllis. W latach od 335...

Podobne wypracowania