Plan Wernera 1970 r. - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
W latach 60- tych nastąpiło załamanie międzynarodowego rynku walutowego. 12 lutego 1969 roku Komisja Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), składająca się z przywódców państw, zwróciła uwagę na potrzebę przekształcenia EWG w unię ekonomiczną i walutową. W grudniu 1969 na szczycie w Hadze, podjęto uchwałę, która zakładała wprowadzenie Unii do 1980 roku.
W Komisji widoczne były dwa podejścia do tworzenia Unii. Pierwszy, tzw. monetarny, na pierwszym miejscu stawiał integrację państw członkowskich EWG na płaszczyźnie walutowej. Takie podejście popierały Francja, Belgia i Luksemburg. Poglądy ekonomistów, dla których sprawami nadrzędnymi było ustabilizowanie wysokości stopy inflacji, deficytu budżetowego i zadłużenia państwowego, wspierały RFN, Holandia oraz Włochy.
W marcu 1970 roku grupie ekspertów pod przewodnictwem luksemburskiego premiera Pierre`a Wernera zostało powierzone zadanie przygotowania planu realizacji unii gospodarczej i walutowej. W skład grupy wspierającej Wernera byli przewodniczący wszystkich powołanych komitetów m.in. Komitet Walutowy, Komitet Gubernatorów Banków Centralnych, Komitet Polityki Budżetowej oraz Komitet Gospodarczej Polityki Średnio- i Długookresowej.
W październiku 1970 roku Werner przedstawił raport opracowany przez siebie i swoich pomocników. Podstawą tego planu było scentralizowanie polityki budżetowej i pieniężnej, którą miałby się zająć ponadnarodowy bank centralny. Bank centralny jako jedyny miałby prawo do emisji waluty obowiązującej w całej Unii. Celem Planu było połączenie ze sobą dwóch stanowisk: monetarystów i ekonomistów. Plan Wernera proponował utworzenie dwóch organów. Jeden z nich miałby wpływać na politykę gospodarczą całej Wspólnoty, a drugi byłby odpowiedzialny za politykę walutową. Ponadto Werner proponował swobodny przepływ kapitału i usług i likwidację wahań kursów, dzięki czemu możliwy byłby wzrost zatrudnienia, stabilność cen, zmniejszenie dysproporcji regionalnych, co doprowadziłoby do wzrostu dobrobytu.
Pierwszy krok w realizacji Planu Wernera zakładał wprowadzenie obowiązkowych konsultacji kursowych, udzielanie krótko- i średnioterminowych pożyczek państwom, które mają problem z utrzymaniem kursu swojej waluty. Niestety część pierwsza Planu nie doczekała się realizacji. Na początku lat 70- tych doszło do zakłócenia w międzynarodowym systemie walutowym.
W związku z tym, próbowano się skupić na stabilizowaniu kursów miedzy walutami krajów członkowskich (tzw. wąż walutowy). W celu doprowadzenia do większego ustabilizowania kursów oraz podejmowania działań interwencyjnych, 6 kwietnia 1973 roku utworzony został Europejski Fundusz Współpracy Walutowej. Działanie te okazały się jednak bezskuteczne w wyniku kryzysu gospodarczego i paliwowego spowodowanego przez embargo naftowe podczas wojny izraelsko- arabskiej. Skutkiem były znaczne wzrosty cen żywności i przyspieszenie inflacji nawet w krajach o ustabilizowanej gospodarce.
Podobne wypracowania do Plan Wernera 1970 r. - opracowanie
- „Mała stabilizacja” Gomułki – „mała stabilizacja” w Polsce
- Jeremi Wiśniowiecki - biografia, życiorys
- Marek Aureliusz - biografia, życiorys
- Rzeczpospolita Obojga Narodów - powstanie, rozwój, potęga, upadek
- Emigracja Polaków po II wojnie światowej - emigracja polska w czasach PRL-u
- Powstanie Chmielnickiego jako największy zryw kozacki w XVII wieku
- PKWN - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego - manifest, utworzenie, przewodniczący
- Polska lat 90. - Partie polityczne po 1989 r.
- Starożytny Izrael - Dzieje narodu wybranego - opracowanie zagadnienia
- Edukacja w średniowieczu - podobieństwa i różnice pomiędzy uniwersytetem w stylu paryskim i bolońskim
- Plemiona barbarzyńskie w cesarstwie rzymskim
- Integracja europejska 1969-1981
- Afera Dreyfusa - opracowanie
- Le Corbusier - biografia, życiorys
- Ludwik XVI - biografia, życiorys
- Marchia wschodnia - ekspansja niemiecka na wschód
- Plan 6-letni 1950-1955
- Azja Mniejsza - Frygia i Lidia - początki państw
- Bartolomeo Diaz - biografia, życiorys
- Arystoteles - życiorys, biografia