Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marchia wschodnia - ekspansja niemiecka na wschód

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dla szybko rozwijających się plemion i państw germańskich kampanie wschodnie były kierunkiem naturalnej ekspansji. Już za czasów Karola Wielkiego Frankowie bardzo często prowadzili wojny z plemionami słowiańskimi nad Łabą i Soławą. Zahamowanie pochodu na wschód nastąpiło za czasów Ottona I. Tym niemniej Niemcy nie stracili zainteresowania sprawami wschodnimi. Formowanie się i konsolidacja wewnętrzna państw słowiańskich obserwowany były bacznie i dokonywały się zawsze w cieniu wielkiego cesarstwa.

Słabość państw plemiennych oraz fakt, iż chrystianizacja przebiegała w nich bardzo opornie, zachęcały rycerstwo niemieckie do ekspansji. W wieku XII państwo germańskie rozpoczęło kolejną wyprawę (pod pretekstem krucjat) mającą na celu zdobycie terenów bałtyckich. Polityka króla Henryka przewidywała podbicie wszelkich plemion wielickich. Działania te szybko zjednały królowi potężnych sojuszników. Arcybiskup magdeburski Norbert z Xanten wszelki sposobami próbował rozszerzyć swą jurysdykcję na kraje słowiańskie tak, aby pomóc w ich politycznym podporządkowaniu (również arcybiskupstwo gnieźnieńskie – przyczyny wydania złotej bulli). W ślady króla szli również świeccy naśladowcy – Konrad...

Podobne wypracowania