Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

PKWN - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego - manifest, utworzenie, przewodniczący

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego powstał w Moskwie dnia 21 lipca 1944 roku. Do wiadomości publicznej fakt jego powstania podano jednak z opóźnieniem. Oficjalna wiadomość o powołaniu PKWN to 22 lipca 1944 roku, a miejsce: Chełm Lubelski (zejęty przez sowiecka armię 22 lipca). Na czele stanął Edward Osóbka-Morawski, gen. Michał Rola-Żymierski otrzymał natomiast resort obrony narodowej i zwierzchnictwo nad Wojskiem Polskim, utworzonym z Armii Ludowej i Armii Polskiej w ZSRR.

„Manifest PKWN do narodu polskiego" (taki to tytuł nadała mu rozgłośnia moskiewska) nie mówił jeszcze o tym, jaki będzie przyszły ustrój Polski. Nie chciano zrażać żadnych środowisk, więc stwierdzono tylko, że - do czasu uchwalenia nowej konstytucji - państwo będzie opierało się na tej z 17 marca 1921 roku. Jednocześnie konstytucję z kwietnia 1935 określano jako faszystowską. W programie PKWN znalazła się także wzmianka o reformie rolnej - parcelacji miały ulec majątki, których obszar przekraczał 50 hektarów. W kwestii propagandowo - politycznej odmawiano rządowi londyńskiemu praw do legalnego funkcjonowania,  oskarżając go jednocześnie o hamowanie walki z nazistami. Manifest zawierał także słowo o polskich granicach - wyraźnie mówiono o przyłączeniu...

Podobne wypracowania