Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Feliks Nowowiejski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Feliks Nowowiejski, wybitny polski kompozytor, przyszedł na świat w 1877 roku w Wartemborku. Swój talent muzyczny kształcił wstępnie w szkole muzycznej w Świętej Lipce. Do tej niewielkiej placówki uczęszczał w latach 1887-1893. Początkowo swą przyszłość muzyczną związał... z wojskiem. Od 1893 roku mieszkał w Olsztynie pracując w pruskiej orkiestrze pułku grenadierów. Do jego obowiązków należało komponowanie utworów dla orkiestry wojskowej. W 1898 roku skomponował marsz zatytułowany „Pod sztandarem pokoju”, za który otrzymał nagrodę na przeglądzie w Londynie. Uzyskane w ten sposób środki pieniężne przeznaczył na kontynuowanie edukacji muzycznej.

W 1898 roku rozpoczął studia w konserwatorium muzycznym J. Sterna w Berlinie, dwa lata później kształcił się również w Szkole Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie. Równolegle podjął naukę w Akademickiej Szkole Mistrzów Maksa Brucha w Berlinie, którą zakończył w 1906 roku. W tym czasie prowadził również działalność pedagogiczną w Krakowie, Berlinie i Poznaniu. Dyrygowana przez Feliksa Nowowiejskiego orkiestra miała zaszczyt po raz pierwszy wykonać podkład muzyczny do odśpiewanej przez chór „Roty” Marii Konopnickiej....

Podobne wypracowania