Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alban Berg - biografia, życiorys

Alban Maria Johannes Berg to pochodzący z Austrii kompozytor, który należy do czołowych przedstawicieli tak zwanej drugiej szkoły wiedeńskiej. Urodził się 24 grudnia 1935 roku w Wiedniu. Pochodził z rodziny mieszczańskiej i na początku muzyki uczył się w domu. Zaczął komponować już jako nastolatek.

W 1904 roku rozpoczął naukę w wiedeńskim konserwatorium u Arnolda Schönberga, który tworzył wówczas muzykę dodekafoniczną. Po kilku latach studiów Berg zatrudnił się jako księgowy i jednocześnie rozpoczął swoją pracę kompozytorską. W 1911 roku Alban wziął ślub. Jego wybranką była znana wówczas śpiewaczka Helena Nahowska. Kilka lat później kompozytor został powołany do wojska, jednak szybko powrócił do swoich wcześniejszych zajęć, ponieważ cierpiał na astmę i nie był w stanie służyć w wojsku. Na podstawie kilku przeżyć z tego czasu, skomponował Berg operę „Wozzeck”, która odniosła spory sukces.

Od roku 1919 Alban i Schönberg prowadzili Towarzystwo muzyczne, które wspierało eksperymenty i awangardę w muzyce.

Berg w swoich utworach wykorzystywał zasadę atonalności łącząc ją niekiedy z tradycyjną tonalnością i romantycznym charakterem.

Kompozytor zmarł w Wiedniu 24 grudnia 1935 roku i pozostawił po sobie niedokończoną operę „Lulu” i wiele innych dzieł.

Podobne wypracowania do Alban Berg - biografia, życiorys